Zakończyła się najważniejsza część religijna uroczystości na cmentarzu katyńskim. Polakom została wręczona ikona Matki Bożej Smoleńskiej, która jest otoczona powszechną czcią w rosyjskim Kościele prawosławnym.
W imieniu patriarchy Cyryla przekazał ją miejscowy metropolita, a w imieniu Kościoła katolickiego przyjął biskup polowy Józef Guzdek. Metropolita smoleński w ciepłych słowach mówił o wspólnym bólu, pamięci i potrzeby uczczenia wszystkich, którzy tu spoczywają. Podkreślił, że prawdziwe pojednanie może mieć miejsce wyłącznie poprzez człowieka z Bogiem, a dopiero później między ludźmi.
***
Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek powiedział po uroczystościach w Lesie Katyńskim, że przekazanie Polsce kopii ikony Matki Boskiej Smoleńskiej to znak solidarności i pojednania między narodami Polski i Rosji - relacjonuje PAP.
"Biskup smoleński wyszedł z taką inicjatywą na znak solidarności z narodem polskim po ubiegłorocznej katastrofie oraz na znak pojednania" - powiedział PAP bp Guzdek. Jak podkreślił, jest to symbol tworzenia się nowej, wspólnej polsko-rosyjskiej rzeczywistości. "Modlimy się do tego samego Boga, czcimy tę samą matkę Jezusa Chrystusa. Taki był sens tego znaku, tego gestu" - zaznaczył ordynariusz polowy.
Pytany o reakcję Dmitrija Miedwiediewa, powiedział, że choć była to spontaniczna inicjatywa metropolity smoleńskiego, to odbyła się zapewne za zgodą rosyjskiego prezydenta. "Wystarczyło spojrzeć w twarz prezydenta Rosji i dało się wyczytać akceptację i radość z tego gestu, bo bardzo często bywa tak, że słowa nie powiedzą tyle, co powiedzieć można przez gest" - dodał bp Guzdek.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.