Polska jest zaniepokojona eskalacją przemocy na Zachodnim Brzegu Jordanu, szczególnie śmiercią cywilów; wzywamy strony do powstrzymania się od agresywnych, jednostronnych działań i postępowania zgodne z prawem międzynarodowym - oświadczyło w czwartek polskie MSZ.
MSZ odnosząc się do sytuacji na Zachodnim Brzegu, zamieściło w czwartek wpis w mediach społecznościowych.
"Polska jest zaniepokojona eskalacją przemocy na Zachodnim Brzegu Jordanu, szczególnie śmiercią cywilów. Wzywamy strony do powstrzymania się od agresywnych, jednostronnych działań i postępowania zgodne z prawem międzynarodowym" - podkreśla resort dyplomacji. Jak zaznaczono, Polska potępia terroryzm we wszystkich jego formach.
We wtorek miał miejsce atak terrorystyczny, w którym czterech Izraelczyków, w tym dwóch 17-letnich chłopców, zostało zabitych na stacji benzynowej na Zachodnim Brzegu. W jego następstwie żydowscy osadnicy we wtorek wieczorem i w środę zaatakowali wioski palestyńskie, podpalając samochody i pola, niszcząc domy i terroryzując mieszkańców. Jeden Palestyńczyk został zabity, kilkudziesięciu zostało rannych, wiele budynków i samochodów zostało spalonych.
Natomiast co najmniej trzech Palestyńczyków zginęło w środę wieczorem w wyniku ataku izraelskiego drona na ich samochód na Zachodnim Brzegu Jordanu. Atak został przeprowadzony przeciwko "celom terrorystycznym podróżującym pojazdem" niedaleko miasta Dżenin - przekazały Siły Obronne Izraela (IDF) i służba bezpieczeństwa Szin Bet.
Times Of Israel przypomina, że napięcia między Izraelem a Palestyńczykami wzrosły w ciągu ostatniego roku, a wojsko przeprowadza niemal codzienne akcje na Zachodnim Brzegu. Tragiczny bilans tej spirali przemocy to - według wyliczeń Times of Israel - 24 Izraelczyków, którzy zginęli od początku tego roku, oraz 131 Palestyńczyków zabitych na Zachodnim Brzegu.
Portal przypomina, że napięcia między Izraelem a Palestyńczykami wzrosły w ciągu ostatniego roku, a wojsko przeprowadza niemal codzienne akcje na Zachodnim Brzegu.
Najnowsza eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego jest oceniana przez ekspertów jako najpoważniejsza od kilkunastu lat.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.