Centralnym miejscem liturgii Wielkiego Czwartku i całego Triduum Paschalnego w Jerozolimie jest Bazylika Zmartwychwstania. Uroczystej Eucharystii Wieczerzy Pańskiej celebrowanej ze względu na obowiązujące reguły Status Quo w godzinach porannych przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy Fouad Twal. Była to jednocześnie Msza Krzyżma.
W wielkoczwartkowej Eucharystii z patriarchą wzięli udział nuncjusz apostolski, pięciu biskupów, około 230 kapłanów oraz tłumy wiernych i pielgrzymów. W homilii abp Twal przypomniał służebny wymiar umycia nóg apostołom, podkreślając między innymi, że my, podobnie jak Piotr, często „nie rozumiemy gestu Jezusa ani też nie pojmujemy racji i potrzeby męki, która dla wielu jest skandalem”.
Po homilii przed kaplicą Grobu Bożego patriarcha umył nogi 12 klerykom. Msza św. zakończyła się procesją eucharystyczną i złożeniem Najświętszego Sakramentu w tabernakulum przygotowanym wewnątrz Grobu Pańskiego.
Ważnym momentem jerozolimskiej liturgii była popołudniowa modlitwa w historycznym Wieczerniku. Również w tym miejscu franciszkański kustosz Ziemi Świętej, o. Pierbattista Pizzaballa, umył nogi 12 palestyńskim chłopcom, przygotowującym się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
Liturgie Wielkiego Czwartku w Jerozolimie zakończyły się u podnóża Góry Oliwnej w bazylice Konania. Od godz. 21 do 22, na upamiętnienie czuwania Pana Jezusa w Ogrójcu lokalni chrześcijanie i pielgrzymi zgromadzili się przy skale modlitwy i konania Zbawiciela na Godzinie Świętej. Sugestywna atmosfera Ogrodu Oliwnego oraz śpiew psalmów i tekstów ewangelicznych opisujących modlitwę i pojmanie Jezusa wprowadziły obecnych w serce tajemnicy odkupieńczej miłości Boga do człowieka.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.