Prezydent Węgier Pal Schmitt podpisał w poniedziałek nową konstytucję, przyjętą tydzień wcześniej przez węgierski parlament głosami rządzącej centroprawicy Fidesz-KDNP. Nowa ustawa zasadnicza wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r.
Centroprawica Fidesz-KDNP ma dwie trzecie miejsc w węgierskim parlamencie.
Podpisanie konstytucji miało miejsce w będącym rezydencją prezydenta pałacu Sandor oraz było transmitowane na żywo przez telewizję publiczną oraz wiele kanałów prywatnych.
"Przyszłe pokolenia Węgrów będą dumne z tej konstytucji", ponieważ jest "europejska, narodowa, nowoczesna i tolerancyjna" - mówił Schmitt.
Mimo to jest nowa ustawa zasadnicza jest krytykowana w kraju oraz poza jego granicami. Amnesty International uznała, że jest ona sprzeczna z prawami człowieka w kwestii aborcji, małżeństw homoseksualnych i kar dożywotniego więzienia bez możliwości zwolnienia warunkowego.
Z kolei sekretarza stanu w niemieckim MSZ Werner Hoyer, wyrażał wątpliwości, czy nowa konstytucja jest możliwa do pogodzenia z zasadami Unii Europejskiej.
Nowa konstytucja przewiduje zmianę nazwy kraju z Republiki Węgierskiej na Węgry. W jej tekście są odwołania do "korony węgierskiej", nawiązujące do historycznej koncepcji wielkich Węgier - państwa sprzed traktatu z Trianon z 1920 roku, na mocy którego Węgry utraciły ponad dwie trzecie powierzchni, a poza granicami znalazło się 3,5 mln Węgrów.
Czynne i bierne prawo wyborcze będą mieli etniczni Węgry mieszkający poza krajem, o ile wystąpią o przyznanie obywatelstwa.
Zakłada się w niej m.in. ograniczenie prerogatyw Trybunału Konstytucyjnego i rozszerzenie uprawnień prezydenta do rozwiązania parlamentu, o ile budżet nie będzie przyjęty do kwietnia każdego roku.
Nowa konstytucja rozszerza zakres spraw wymagających zgody dwóch trzecich członków parlamentu w takich dziedzinach jak emerytury, podatki i ustawa dotycząca banku centralnego. Narodową walutą pozostaje forint; zmiana waluty wymaga także zgody dwóch trzecich składu parlamentu. Jest też zapis o ochronie instytucji małżeństwa jako związku kobiety z mężczyzną i o ochronie życia poczętego.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.