Generał Abdourahmane Tchiani, stojący na czele junty, która obaliła demokratycznie wybranego prezydenta Nigru, zapowiedział w sobotę wieczorem w państwowej telewizji, że w ciągu trzech lat kraj zostanie przywrócony pod rządy cywilne.
Tchiani nie podał szczegółów, wspominając jedynie, że zasady przejścia zostaną ustalone w ciągu 30 dni podczas rozmów, jakie mają być prowadzone przez juntę.
19 sierpnia miało miejsce pierwsze spotkanie z delegacją ECOWAS (Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej) dążącą do rozwiązania kryzysu w kraju Afryki Zachodniej. Delegacja ECOWAS, na czele z emerytowanym generałem i byłym szefem obrony Nigerii, Abdulsalami Abubakarem, spotkała się też osobno z obalonym prezydentem Mohamedem Bazoumem.
10 sierpnia ECOWAS nakazała rozmieszczenie „sił rezerwowych” w celu przywrócenia rządów konstytucyjnych w Nigrze. W piątek komisarz ECOWAS do spraw politycznych, pokoju i bezpieczeństwa, Abdel-Fatau Musah, potwierdził, że 11 z 15 państw członkowskich ECOWAS zgodziło się zaangażować wojska do ewentualnej interwencji militarnej.
Przeciwne są Mali i Burkina Faso, które ostrzegły, że każdą interwencję w Nigrze uznają za akt wojny. W piątek, jak podała państwowa telewizja Nigru, Mali i Burkina Faso wysłały samoloty bojowe w geście solidarności.
Jak zauważa, cytowany przez VOA, Ulf Laessing, szef programu Sahel w think tanku Fundacji Konrada Adenauera „Niger jest bardzo delikatnym krajem, który w przypadku interwencji wojskowej może łatwo przekształcić się w upadłe państwo, takie jak Sudan”.
Zdaniem analityka, przywódcy junty utwierdzają swoje rządy, mianując lojalnych dowódców do kluczowych jednostek, podczas gdy ECOWAS nie ma doświadczenia w działaniach wojskowych, na wrogim terytorium i nie miałby lokalnego wsparcia, gdyby doszło do interwencji.
Militarna operacja ECOWAS miała ostatni raz miejsce w 2017 r., w Gambii, po tym, gdy wieloletni prezydent Yahya Jammeh odmówił ustąpienia po przegranych wyborach.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.