Kaplica Miłosierdzia Bożego w Turnie jest pierwszą w Polsce poświęconą bł. Janowi Pawłowi II. Uroczystości poświęcenia ołtarza przewodniczył abp Zygmunt Zimowski.
Dziedzictwo błogosławionego Jana Pawła II nie może przeminąć w Kościele, a tym bardziej w Polsce – powiedział abp Zygmunt Zimowski, podczas uroczystości poświęcenia ołtarza papieża-Polaka w Diecezjalnym Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym „Emaus” w Turnie koło Białobrzegów. Ołtarz powstał w kaplicy Miłosierdzia Bożego. Od 14 maja patronem kaplicy jest również Jan Paweł II.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia mówił w homilii, że wspomnienia o Janie Pawle II nie mogą być tylko sentymentalnym rozrzewnieniem, lecz powinny być one darem i zobowiązaniem.
Przestrzegł, że dziedzictwo Jana Pawła II nie może przeminąć w Kościele, a tym bardziej w Polsce. – Jeśli znajdzie ono realizację w postawach i decyzjach naszej codzienności, będziemy szczęśliwsi. Zwłaszcza młode pokolenia, dla których papież-Polak będzie znany z książek i opowiadań, muszą zobaczyć w nas odbicie Jego świętości. Prośmy Jana Pawła II o moc życia zgodnego z Jego nauczaniem i świadectwem – mówił watykański hierarcha.
Na zakończenie liturgii biskup radomski Henryk Tomasik zwrócił uwagę, że „kaplica będzie przypominała prawdę o Bogu bogatym w miłosierdzie i prawdę o przewodniku ludzkości bł. Janie Pawle II”. – Dlatego kaplica będzie miała nowy tytuł: kaplica pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego i bł. Jana Pawła II. Ufam, że wszyscy gromadzący się w tej kaplicy na modlitwie, przez wstawiennictwo błogosławionego Jan Pawła II, który zawierzył się całkowicie Bożemu Miłosierdziu i wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny, będą otrzymywać obfite łaski do osiągnięcia świętości, do której wszyscy jesteśmy powołani – podkreślił bp Tomasik.
Rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch, który uczestniczył w uroczystości zaznaczył, że kaplica Miłosierdzia Bożego w Turnie jest pierwszą w Polsce poświęconą Janowi Pawłowi II. – Ten ośrodek od samego początku był poświęcony papieżowi-Polakowi. Te relikwie, które zostały umieszczone w ołtarzu są ważne. Ale ważniejsze powinno być przypominanie i realizowanie testamentu duchowego, który pozostawił nam nasz Rodak – podkreślił ks. Kloch.
Ołtarz powstał w kaplicy Miłosierdzia Bożego, która znajduje się na terenie ośrodka. Obiekt został wybudowany w kształcie krzyża i nawiązuje do stylu romańskiego. Od samego początku przedsięwzięciu towarzyszyła idea, aby ośrodek był „żywym pomnikiem” pontyfikatu Jana Pawła II. Główny budynek nosi imię Jana Pawła II. Pod popiersiem papieża został umieszczony napis: „Zawsze Was szukałem! Teraz przyszliście do mnie”.
W ołtarzu bł. Jana Pawła II – pod obrazem – zostały umieszczone papieskie relikwie: fragment prześcieradła na którym zmarł Ojciec Święty i paciorek różańca na którym się modlił papież-Polak.
Ołtarz wykonany z piaskowca szydłowieckiego zaprojektował historyk sztuki ks. Leonard Sadowski z Radomia. Kamień ma przypominać, że Karol Wojtyła pracował w kamieniołomach na Zakrzówku. Obraz namalowany został na płótnie w technice olejnej. Jego autorem jest Antoni Górnik z Krakowa. Przedstawia Jana Pawła II w stroju pontyfikalnym, z pastorałem w ręku błogosławi modlącym się wiernym.
Podczas uroczystości abp Zimowski przekazał z Watykanu fragment papieskiej sutanny i cząstkę z grobu Jana Pawła II.
Dla upamiętnienia beatyfikacji Jana Pawła II i poświęcenia ołtarza zostały posadzone trzy dęby o imieniu Karol, Jan i Paweł. Zasadzili je kolejno: abp Zygmunt Zimowski, bp Henryk Tomasik oraz starosta i burmistrz Białobrzegów. Na koniec zagrał włoski zespół Bene. W uroczystości uczestniczyli m. in. prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu Dariusz Wójcik, ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.
Diecezjalny Ośrodek Edukacyjno-Charytatywny „Emaus” w Turnie powstał w 2007 roku. Była to jedna z największych inwestycji w ostatnich latach w diecezji radomskiej, po wybudowaniu ośrodka akademickiego w Radomiu.
Emaus jest doskonałym miejscem do organizowania rekolekcji, dni skupienia, ale również wczaso-wekeendów, szkoleń, konferencji, ognisk, spotkań integracyjnych oraz wypoczynku zorganizowanego dla dzieci i młodzieży.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.