Pomnik Jana Pawła II odsłonięty został w środę, w 91. rocznicę jego urodzin, w Rzymie na skwerze przed największym dworcem kolejowym, Termini. Statua z brązu wysokości ponad 4 metrów to dzieło włoskiego rzeźbiarza Oliviero Rainaldiego.
Pomnik przedstawia papieża z rozłożonymi ramionami; w geście, jak podkreślono, symbolizującym serdeczne objęcie przybywających do Wiecznego Miasta turystów i pielgrzymów. Ustawiony został przed dworcem, który od pięciu lat nosi imię Jana Pawła II.
W ceremonii odsłonięcia statuy uczestniczyli między innymi burmistrz włoskiej stolicy Gianni Alemanno i papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini. Burmistrz wyraził opinię, że pomnik jest "piękny i sugestywny".
Wśród uczestników uroczystości pojawiły się też jednak głosy, że cylindryczny kształt pomnika może wywołać dyskusje.
Wyjaśniono, że autor inspirował się znanym zdjęciem, na którym uchwycono moment, gdy papież żartobliwie okrył połą swego płaszcza dziecko siedzące na schodkach w Auli Pawła VI w Watykanie.
Wieczorem w audytorium przy via della Conciliazione odbędzie się koncert: "Jan Paweł II i Rzym. Pamięć i wdzięczność". Zamknie on rzymskie obchody z okazji beatyfikacji papieża.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.