Krytycznej oceny sytuacji politycznej we Włoszech dokonał przewodniczący Konferencji Episkopatu tego kraju, otwierając wczoraj jej sesję plenarną.
Swe przemówienie kard. Angelo Bagnasco rozpoczął jednak obszernym wspomnieniem beatyfikacji Jana Pawła II, nawiązując do jego świadectwa i nauczania. Dziękując Benedyktowi XVI za wyniesienie do chwały ołtarzy swego poprzednika, wyraził mu też wdzięczność za dwa niedawne dokumenty Stolicy Apostolskiej. Są to: instrukcja Universae Ecclesiae o stosowaniu przedsoborowej liturgii, wydana przez Papieską Komisję „Ecclesia Dei”, oraz okólnik Kongregacji Nauki Wiary w sprawie nadużyć seksualnych osób duchownych wobec nieletnich.
Mówiąc o tym ostatnim problemie, arcybiskup Genui przyznał, że przyniósł on nieobliczalne szkody młodym ludziom i rodzinom, a wobec dopuszczających się takich czynów księży nie można być pobłażliwym. Te bolesne cienie nie mogą jednak przesłaniać tego wszystkiego, co w Kościele jest dobre.
Kard. Bagnasco przypomniał nauczanie Jana Pawła II i Benedykta XVI, stale kierowane do Kościoła we Włoszech. Pojutrze w bazylice Matki Bożej Większej włoscy biskupi będą się modlili razem z Papieżem za ten kraj w 150-lecie jego zjednoczenia. Przewodniczący episkopatu wskazał na bolączki włoskiej polityki, która nieraz sprowadza się do kłótliwości i pustosłowia. Część prasy zbytnio ulega opcjom politycznym i antagonizmom, gdy tymczasem powinno być w niej więcej kultury, dokładności, krytycznej czujności i równowagi. Aby wyjść z kryzysu, Włosi muszą stać się bardziej odpowiedzialni – uważa arcybiskup Genui. Przeciwny jest jednak katastrofizmowi czy pesymizmowi, przekonany o istnieniu wielu sił pozytywnych. Włoski Kościół dąży do tego, by przygotować nowe pokolenie obywateli poświęcających się z entuzjazmem dobru wspólnemu. Zabiega o formację etyczną młodzieży, by dać krajowi młodych polityków katolickich. Kard. Bagnasco poruszył też kwestie obrony życia, niżu demograficznego, rodziny i bezrobocia.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.