Musimy podjąć drogę odnowienia i pogłębienia naszej wiary - podkreślił w wielkanocnym orędziu wygłoszonym w Wielką Sobotę w TVP1 przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC. Zaznaczył, że wiara powinna kształtować postawy.
W Wielką Sobotę abp Tadeusz Wojda wygłosił w TVP 1 orędzie na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.
Podkreślił, że "dla wierzących w Chrystusa największą prawdą jest Jego zmartwychwstanie, które odbiera śmierci ostatnie słowo i otwiera perspektywy życia wiecznego".
Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że "zmartwychwstanie Chrystusa, które właśnie świętujemy, to dar miłosiernego Boga Ojca, który pragnie zbawić każdego człowieka". Zastrzegł, że Bóg "nie może zbawić nas bez naszej pomocy".
"Zmartwychwstanie, jak zauważył papież Benedykt XVI, +decyduje o istnieniu wiary chrześcijańskiej+, ale też decyduje o naszej postawie jako chrześcijanina" - powiedział abp Wojda.
Dodał, że poprzez chrzest Chrystus stał się dla wierzących w Niego "drogą, prawdą i życiem".
"Jako chrześcijanie nie możemy postępować, jakby zmartwychwstania nie było. A ponadto jesteśmy posłani, aby dawać świadectwo naszej wiary" - zwrócił uwagę hierarcha. Zaznaczył, że "dzisiaj tego świadectwa bardzo potrzeba".
Abp Wojda przyznał, że we współczesnych czasach coraz bardziej brakuje wiary w sercach wierzących, w rodzinie oraz w przestrzeni społecznej. "Wydaje się, że nie kształtuje ona naszych postaw, czego wyrazem są agresywne spory, podziały społeczne czy wzajemne posądzania i oskarżania" - ocenił.
Przewodniczący KEP podkreślił, że katolicy powinni "powrócić do entuzjazmu wiary pierwszych chrześcijan, o czym wspominają Dzieje Apostolskie, że +jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich, którzy uwierzyli+".
"Ufam, że zmartwychwstanie Pana zatriumfuje w nas. Niemniej musimy podjąć drogę odnowienia i pogłębienia naszej wiary" - zaznaczył Przewodniczący Episkopatu.
Jako jeden ze środków na tej drodze wskazał "Wielką Nowennę" przed dwutysięczną rocznicą dzieła odkupienia, którą Kościół katolicki w Polsce rozpoczął podczas tegorocznych świąt paschalnych a jej zakończenie zaplanowane jest w 2033 roku.
"Jej celem jest duchowo-moralne odrodzenie i przygotowanie całego Kościoła w Polsce do tego wielkiego jubileuszu" - powiedział abp Wojda.
Wyraził nadzieję, że w "ten wielki plan odnowy duchowej" włączą się wszystkie w kraju parafie, wspólnoty zakonne i świeckie, ruchy i poszczególni wierni. "Jest to nasza wspólna sprawa" - podkreślił Przewodniczący Episkopatu.
Zaznaczył, że z odnową wiary wiąże się także odnowa Kościoła w Polsce w duchu wskazań papieża Franciszka. "Jest sprawą niezwykle ważną, aby Kościół stał się Kościołem prawdziwie synodalnym, Kościołem, który pochyla się i obejmuje wszystkich" - stwierdził.
"Otwórzmy zatem szeroko nasze serca na zmartwychwstanie Chrystusa i pozwólmy, aby ożyła w nich wiara i aby Zwycięzca śmierci napełnił je pokojem, radością i mocą wyzwalającą ku nowemu życiu" - zaapelował abp Wojda.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.