W krytycznym artykule watykański dziennik "L'Osservatore Romano" wyraził zdumienie orzeczeniem Sądu Najwyższego Włoch, który przyznał odszkodowanie zarówno wdowie po ofierze wypadku drogowego i jej dzieciom, jak i jego nowej partnerce i ich potomkom.
"Wolne związki są równoważne z prawowitymi rodzinami w dziedzinie odszkodowań. Orzekł to włoski Sąd Najwyższy"- tak wyrok ten podsumowała watykańska gazeta podkreślając, że wywoła on dyskusję. Na łamach tych przytoczono opinię prezesa stowarzyszenia adwokatów, zajmujących się sprawami rodzinnymi i rozwodowymi, którego zdaniem orzeczenie to jest "historyczne".
"Ale wyrok ten - ocenia "L'Osservatore Romano" - budzi wątpliwości, także tych, którzy nie chcą w żaden sposób wyrządzać szkody w kwestii odszkodowania osobom, żyjącym w wolnych związkach i ich dzieciom". Dziennik stwierdza, że we Włoszech jest około 1 miliona wolnych związków, a co piąte dziecko rodzi się poza małżeństwem.
"Wolny związek i małżeństwo to głęboko odmienne wybory: w małżeństwie jest wyraźny wybór, mocna publiczna deklaracja odpowiedzialności, uznanie tego związku uczuciowego za konstytutywny fundament własnego życia, w wolnym związku - tylko ulotne zobowiązanie, odpowiedzialność sama z siebie ograniczona i tymczasowa"- wskazuje się w artykule.
Pada w nim też pytanie: "Dlaczego zatem miałyby one zostać zrównane tak na płaszczyźnie kulturowej, jak i potem na prawnej?".
Dziennik podkreśla, że przypomniał o tym papież Benedykt XVI podczas niedawnej pielgrzymki do Chorwacji, gdzie położył nacisk na różnice między małżeństwem a "innymi formami współżycia" i apelował o to, by "nie ulegać zsekularyzowanej mentalności, która proponuje wolny związek jako przygotowanie albo wręcz jako coś co zastępuje małżeństwo".
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.