W Jerozolimie główne uroczystości Zesłania Ducha Świętego skupiły się wokół kaplicy Wieczernika, kolebki Kościoła. W wigilię Pięćdziesiątnicy o pokój i pojednanie na Bliskim Wschodzie oraz o jedność wszystkich chrześcijan prosili uczestnicy ekumenicznej inicjatywy lokalnych Kościołów Ziemi Świętej.
Uroczystej Eucharystii niedzieli Pięćdziesiątnicy przewodniczył abp Fouad Twal, łaciński patriarcha Jerozolimy. Miała ona miejsce w benedyktyńskiej świątyni Hagia Sion znajdującej się obok historycznego sanktuarium Zesłania Ducha Świętego.
O godz. 16 do kaplicy Wieczernika przybyli franciszkanie, na czele z o. Kustoszem Ziemi Świętej. Po celebracji uroczystych nieszporów wierni i pielgrzymi mogli nawiedzić niedużą kaplicę wspominającą zstąpienie obiecanego Pocieszyciela na czuwających na modlitwie apostołów wraz z Matką Jezusa. Ekumeniczny charakter miało wigilijne czuwanie w kościele konkatedralnym łacińskiego patriarchatu. W liturgii pierwszych nieszporów niedzieli Zesłania Ducha Świętego wzięli bowiem udział przedstawiciele głównych wspólnot chrześcijańskich. Po raz szósty duchowni i wierni Kościołów Jerozolimy modlili się wspólnie o jedność, pojednanie i pokój na Bliskim Wchodzie.
Modlitwa Kościołów Jerozolimy została zainicjowana w 2005 r. przez grupę duchownych i świeckich, którzy podjęli nocne czuwanie w bazylice Bożego Grobu w intencji pokoju i jedności. Tegoroczna nadzwyczajna modlitwa wszystkich chrześcijan ze względu na wspólna datę celebracji uroczystości paschalnych ma szczególną wymowę. Dzięki transmisjom telewizyjnym, w jerozolimską modlitewną inicjatywę, włączyli się chrześcijanie na Bliskim Wschodzie, w Europie oraz w obu Amerykach.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.