Prezydent Bronisław Komorowski wyraził w piątek nadzieję, że regularne spotkania przedstawicieli polskich i rosyjskich mediów przyczynią się do upowszechniania rzetelnej wiedzy o współczesnej Polsce i Rosji oraz skutecznej walki ze stereotypami i uprzedzeniami.
Napisał tak w przesłaniu, odczytanym przez podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Macieja Klimczaka, do uczestników I Polsko-Rosyjskiego Kongresu Mediów, który odbywa się od czwartku do soboty we Wrocławiu
Takie spotkania - jak dodał w liście - dają szansę na stworzenie sprzyjającego klimatu dla dialogu i porozumienia we wzajemnych stosunkach.
W przesłaniu skierowanym do uczestników kongresu Komorowski podkreślił, że jest on pierwszym wspólnym przedsięwzięciem organizowanym przez nowo powstałe Centra Polsko-Rosyjskiego i Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia.
Jak zaznaczył, utworzenie w Polsce i Rosji Centrów Dialogu i Porozumienia i podejmowanie takich inicjatyw jak Polsko-Rosyjski Kongres Mediów dobrze służy przyszłości relacji polsko-rosyjskich.
"Dostrzegam w nich szansę utrwalenia i kontynuacji niezwykle ważnego dorobku Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych" - dodał.
Prezydent zadeklarował ponadto, że wspólnie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Dmitrijem Miedwiediewem będą "wspierać działania Centrów Dialogu i Porozumienia na rzecz pogłębienia i rozwoju wzajemnych relacji w dziedzinie historii, kultury i dziedzictwa narodowego".
"Życzę Państwu pomyślnych obrad i inspirujących dyskusji. Liczę, że to spotkanie zakończy się sukcesem i stając się regularnym forum polsko-rosyjskich kontaktów środowisk dziennikarskich, będzie wzorem dobrej polsko-rosyjskiej współpracy" - zakończył swoje przesłanie.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.