Spalone domy, ślady pocisków i przemocy. Ludzie z Wybrzeża Kości Słoniowej wracają do zniszczonych domostw, z lękiem szukają zaginionych krewnych i sąsiadów.
Prokura Misyjna z Madrytu – „Misiones Salesianas” – wydała 30 czerwca komunikat, w którym ponownie uczula na sytuację panującą na Wybrzeżu i wzywa organizacje międzynarodowe do zorganizowania pomocy dla dotkniętego konfliktem kraju.
Na salezjańskiej placówce misyjnej w Duekoué, gdzie podczas walk znajdowało się ponad 30 000 uchodźców, obecnie znajduje się jeszcze 15 000 ludzi, którzy nie mają dokąd pójść. Salezjański misjonarz, César Fernández, informuje za pośrednictwem Prokury z Madrytu, że sytuacja wciąż jest bardzo trudna.
Agencja ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) zajęła się planem budowy obozu z odpowiednimi warunkami higieniczno-sanitarnymi, tak jak prosiły o to „Misiones Salesianas” w marcu tego roku. Prace budowlane idą szybko.
Jakkolwiek wiele osób, jak potwierdzają misjonarze z Duékoué, nie chce pozostawić misji z obawy przed represjami. Przeszło 400 rodzin, tylko z dzielnicy Duékoué – Carrefour, straciło swój dobytek i nie wiedzą gdzie się udać. Placówka misyjna jest bezpiecznym schronieniem ponieważ znajduje się pod ochroną Organizacji Narodów Zjednoczonych.
W najbliższych dniach przewidziane jest przeprowadzenie uchodźców. „Zakłada się, że 800 osób opuści misję. Ale potrzeba jeszcze ponad pięciu miesięcy, aby życie na misji powróciło do normalności” – stwierdzają misjonarze. W ostatnim czasie został ponownie otwarty salezjański ośrodek kształcenia zawodowego, ale funkcjonuje on w 50%, ponieważ wielu uczniów nie może uczęszczać na kursy.
Sytuacja gospodarcza kraju jest ciężka, trudno ocenić ogrom strat. Własność ziemska jest kluczem do rozwiązania problemu rolnego, ale jednocześnie jest powodem lęku ludności wiejskiej przed powrotem do swoich domów. „Misiones Salesianas” wzywają organizacje międzynarodowe do zainwestowania w pojednanie narodów i edukację, stanowiącą kluczowy element rozwoju kraju” – czytamy w komunikacie przesłanym z Madrytu.
Prokura Misyjna z Madrytu uruchomiła fundusz, aby pomóc tysiącom osób z Wybrzeża Kości Słoniowej. Wszystkie informacje dostępne są na stronie Prokury Misyjnej.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.