66 proc. Palestyńczyków uważa, że stworzenie niepodległego państwa powinno być tylko krokiem do prawdziwego celu, jakim jest zajęcie całej historycznej Palestyny, czyli dzisiejszego Izraela - wynika z najnowszego sondażu opublikowanego w piątek.
Za koncepcją dwóch państw dla dwóch narodów (Palestyny i Izraela), jako rozwiązaniem wieloletniego konfliktu, opowiada się natomiast 34 proc. respondentów - podaje sondaż przeprowadzony w obu palestyńskich enklawach: w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu, na zlecenie międzynarodowej organizacji Israel Project.
92 proc. ankietowanych uważa, że Jerozolima powinna być stolicą Palestyny. Tylko 1 proc. uznało, że miasto powinno być stolicą Izraela. 3 proc. opowiedziało się za koncepcją Jerozolimy jako stolicy obu państw, a 4 proc. za neutralnością miasta pod międzynarodowym nadzorem.
72 proc. Palestyńczyków zaprzecza temu, by Żydzi byli związani z Jerozolimą od kilku tysięcy lat.
62 proc. badanych popiera porywanie żołnierzy izraelskich i trzymanie ich jako zakładników, a 53 proc. jest za uczeniem w szkołach palestyńskich piosenek propagujących nienawiść do Żydów.
80 proc. zgadza się z zapisem w statucie Hamasu mówiącym o potrzebie pokonania Żydów przez "arabskie i muzułmańskie bataliony", a 73 proc. z cytatem z tego statutu przypisywanym Mahometowi - wzywającym do zabijania Żydów "ukrywających się za kamieniami i drzewami".
Sondaż przeprowadzono metodą bezpośrednich ankiet zakończonych w tym tygodniu na reprezentatywnej próbie 1010 dorosłych Palestyńczyków.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.