Wakacyjny program koncertów w Warszawie wypełnią m.in. polonezy i mazurki Chopina, muzyka Mozarta, Liszta i Szymanowskiego oraz występy światowej sławy gwiazd na festiwalu "Chopin i jego Europa". Na zakończenie lata, tradycyjnie, odbędzie się festiwal "Warszawska Jesień".
22 i 23 lipca, w ramach trwającego Festiwalu Mozartowskiego, wielbiciele muzyki wielkiego autriackiego kompozytora będą mogli zobaczyć operę "Wesele Figara", a na zakończenie festiwalu, 26 lipca, "Don Giovanniego". 20 lipca na Zamku Królewskim koncert symfoniczny wykona Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej pod kierownictwem niemieckiego dyrygenta Kaia Bumanna. Muzycy zagrają dwie symfonie Es-dur i koncert fortepianowy Es-dur Mozarta. Jako solistka wystąpi kanadyjska pianistka Viviana Sofronitzki. Na dwóch ostatnich koncertach w kościele seminaryjnym będzie można usłyszeć Mszę c-moll i Requiem.
W każdy weekend lipca i sierpnia w siedzibie orkiestry Sinfonia Varsovia na warszawskim Grochowie odbywają się Letnie Recitale na Grochowskiej 272. W sobotę 23 lipca pianista Krzysztof Stanienda wykona Sonatę f-moll Johannesa Brahmsa i Dziewięć preludiów Karola Szymanowskiego. W następną niedzielę 24 lipca XII Rapsodię węgierską "Mefisto" i Sonatę h-moll Liszta oraz Wariacje b-moll Szymanowskiego zagra Anna Kubicz.
Na koncerty muzyki poważnej w każdą środę lipca, jak co roku, zaprasza Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego. 20 lipca odbędzie się recital fortepianowy Wojciecha Waleczka, który upamiętni 200. rocznicę urodzin Franciszka Liszta. Waleczek wykona m.in. "Dzwony Genewy" tego węgierskiego kompozytora, a fragmenty jego biografii przeczyta Iza Kuna.
Trwający od piątku festiwal "Ogrody Muzyczne" jest dedykowany w tym roku polskim artystom, których twórczość miała szczególny wpływ na kulturę europejską, m.in. Karolowi Szymanowskiemu, Witoldowi Lutosławskiemu, Krzysztofowi Pendereckiemu i Agnieszce Osieckiej.
Festiwal na Zamku Królewskim zainaugurował 15 lipca koncert "Polak, Węgier, dwa bratanki", podczas którego wykonano utwory polskich i węgierskich kompozytorów w nawiązaniu do prezydencji, którą 1 lipca Polska przejęła od Węgier. Wystąpiła orkiestra Sinfonia Iuventus pod kierownictwem Tadeusza Wojciechowskiego. Jako solista zaprezentował się węgierski pianista Balint Zsoldos.
W ramach festiwalu odbędzie się też występ norweskiego muzyka Nilsa Henrika Asheima, który wykona wraz z zespołem Chopin's Gipsy Orchestra mazurki Fryderyka Chopina w aranżacji nawiązującej do muzyki cygańskiej.
Piosenki Agnieszki Osieckiej, w nowej wersji, zaprezentuje międzynarodowa formacja Karuzela Group. Festiwal "Ogrody Muzyczne" zakończy 14 sierpnia koncert The Swingle Singers - popularnego w latach 70. zespołu śpiewającego a cappella.
W ramach 9. Dni Fryderyka Chopina, które odbędą się w dniach 21-24 lipca, zostaną wykonane wszystkie polonezy wybitnego polskiego kompozytora. W miejscach związanych z twórczością Chopina - bazylice św. Krzyża, Łazienkach Królewskich i na Uniwersytecie Warszawskim - będzie można usłyszeć polonezy na orkiestrę, fortepian, klawesyn i na głos. Własne aranżacje polonezów zaprezentuje też zespół smyczkowy, łączący muzykę klasyczną i ludową.
Na Festiwalu Zespołów Kameralnych, który potrwa do 28 sierpnia, realizowane będą dwa cykle koncertów: Muzyka na Trakcie Królewskim oraz Koncerty Kameralne w Wilanowie. W repertuarze znajdą się m.in. utwory Vivaldiego, Bacha i Wieniawskiego. Zespół Tomasz Bielski Jazz Orchestra wykona standardy jazzowe i swingowe Duke'a Ellingtona i George'a Gershwina.
Tegoroczna, siódma edycja festiwalu "Chopin i jego Europa" będzie odbywać się pod hasłem "Od Mahlera do Liszta i Noskowskiego". W dniach 16 sierpnia-1 września zostanie zaprezentowana, obok utworów patrona festiwalu, muzyka m.in. Franiszka Liszta oraz Gustava Mahlera i Ignacego Jana Paderewskiego. W tym roku przypadają okrągłe rocznice śmierci dwóch ostatnich: Mahlera - 100., a Paderewskiego - 70. Festiwalowej publiczności zostanie też przybliżona muzyka Zygmunta Noskowskiego, kompozytora i dyrygenta, znanego pedagoga, nauczyciela m.in. Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza.
Festiwal zainauguruje 16 sierpnia koncert symfoniczny pamięci zmarłego w tym roku wybitnego muzykologa Bohdana Pocieja. Na scenie warszawskiej Filharmonii Narodowej zagra laureat 16. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Jewgienij Bożanow w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej im. Witolda Lutosławskiego pod przewodnictwem Jacka Kaspszyka. Muzycy wykonają koncert fortepianowy e-moll Chopina oraz X Symfonię Fis-dur Mahlera.
Po raz kolejny na festiwalu "Chopin i jego Europa" wystąpią światowe sławy muzyki poważnej, m.in. pianiści: Martha Argerich, Dina Yoffe, Alexander Lonquich, Kathia Buniatishvili, Ingrid Fliter i Plamena Mangova. Zagrają laureaci i uczestnicy XVI Konkursu Chopinowskiego, m.in.: Juliana Awdiejewa, Danil Trifonow, Francois Dumont, wspomniany już Jewgienij Bożanov i Paweł Wakarecy, oraz znane zespoły: Collegium Vocale Gent i Accademia Chigiana Siena, Orchestre des Champs-Elysees, Rosyjska Orkiestra Narodowa, brytyjska Orkiestra Wieku Oświecenia.
Festiwal zakończy koncert oratoryjny na znak solidarności z Japonią. 1 września w bazylice św. Krzyża wykonane zostaną: "Via Crucis" Liszta i utwory japońskiego kompozytora Toru Takemitsu.
Warszawska publiczność pożegna lato z festiwalem "Warszawska Jesień", który odbędzie się w dniach 16-24 września. Na koncercie inauguracyjnym zostanie wykonana kompozycja "Strange News" norweskiego kompozytora i performera Rolfa Wallina. Muzyce towarzyszyć będzie projekcja filmowa poruszająca problem dzieci-żołnierzy w Afryce.(PAP)
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.