W ramach TAKK! czyli Tymczasowej Akcji Kulturalnej Katowice, artyści i mieszkańcy miasta wspólnie odmienią trzy zaniedbane i zapomniane katowickie podwórka w bardziej przyjazną przestrzeń. Projekt ruszył w poniedziałek.
Zdaniem Tymczasowej Akcji Kulturalnej Katowice - w skrócie TAKK! jest promocja miasta w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. "Projekt: Podwórko" jest jednym z 27 wydarzeń, które powstały z myślą o budowaniu wizerunku Katowic.
Do projektu wytypowano trzy podwórka w centrum miasta, dwa z nich znajdują się przy ulicy Mariackiej, która od dawna pretenduje do tytułu najbardziej "kulturalnej ulicy miasta".
"Projekt jest rodzajem warsztatów, w których wezmą udział mieszkańcy kamienic, studenci, artyści z Polski oraz z Francji. Zaczniemy od rozmowy z nimi, ponieważ musimy określić ich potrzeby. Zależy nam na tym, aby podwórka, nad którymi będziemy pracować, zmieniły się w bardziej przyjazną przestrzeń" - powiedział PAP Marcin Krater z śląskiej grupy projektantów "Wzorro".
Dodał, że zmiana podwórka nie jest jedynym celem tych warsztatów. "Chcielibyśmy zaangażować do projektu, jak największą grupę mieszkańców, aby po skończonym dziele czuli się odpowiedzialni za podwórko, żeby polubili okolicę, w której mieszkają, bo z tego co słyszeliśmy, różnie z tym bywa" - tłumaczył Krater.
W projektowaniu podwórek udział wezmą: mieszkańcy, studenci i artyści ze Śląska oraz francuscy designerzy z grupy "USINE-e".
Dzięki interakcji z mieszkańcami, zaniedbane, betonowe podwórka mają stać się miejscem spotkań sąsiadów i zabaw dla dzieci. "W centrum miasta, podwórko jest przestrzenią ni to prywatną, ni to publiczną. Niczyją. Pokażemy im, że wcale nie potrzeba wielkich funduszy, żeby zmienić podwórko. Wystarczy kilka zabiegów odświeżających, takich jak pomalowanie drzwi i ścian, posadzenie kilku roślin" - dodał artysta.
Efekt prac będzie można zobaczyć w najbliższy weekend. Krater wyraził nadzieję, że "być może mieszkańcy innych podwórek zainspirują się rozwiązaniami i pomysłami, które zostaną zaprezentowane za kilka dni".
Na projekt TAKK! składa się 27 wydarzeń m.in. designerskich, architektonicznych, warsztatowych, muzycznych, przeznaczonych dla mieszkańców w różnym wieku. Program został przygotowany przez galerię katowickiej Akademii Sztuk Pięknych - Rondo Sztuki oraz Akademię Sztuk Pięknych.
Wśród pomysłów architektonicznych zainteresowanie wzbudza także projekt pt. "Oddychający budynek", który pojawi się na elewacji jednego z budynków przy ulicy Mariackiej. Instalacja zostanie wykonana z elementów, które będzie można poddać obróbce (składanie, naciąganie, klejenie). Całość będzie się poruszać pod wpływem zasysanego i pompowanego powietrza. Montaż rozpocznie się za kilka dni.
W programie znalazło się także kilka propozycji dla dzieci. W ramach projektu "Food design" najmłodsi będą poznawać tajniki gotowania, jako sztuki projektowania. Będą mieli okazję przygotować m.in. jadalne części do popularnych gier - warcaby, kółko-krzyżyk, scrabble.
Kolejnym punktem programu będzie praca nad komiksem, który zostanie poświęcony Katowicom. W warsztatach komiksowych organizowanych przez dwóch rysowników - Michała Śledzińskiego i Jacka Frąsia udział może wziąć każdy, kto będzie miał skończone 16 lat.
Katowice są jednym z dziewięciu miast, które przygotowały projekty specjalne w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Nad całością czuwają Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Audiowizualny.
Katowicki samorząd przekazał na organizację tych wydarzeń 300 tys. zł.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.