Kardynał Walter Kasper, wieloletni przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, otrzymał Europejską Nagrodę Kultury za 2011 rok fundacji Pro Europa. Nagroda została wręczona 78-letniemu purpuratowi 21 sierpnia w niemieckim Sankt Peter
Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, abp Robert Zollitsch, wyraził uznanie dla kard. Kaspera jako wybitnego teologa. Podkreślił, że dzięki znakomitej zdolności kontaktów z ludźmi kard. Kasper mógł wnieść istotny wkład w przełamywanie podziałów między Kościołami.
W laudacji znany reżyser i aktor Klaus Maria Brandauer powiedział, że dzieło życia kard. Kaspera jest doskonałym przykładem ukazującym integrację Europy. Jego zdaniem kard. Kasper jest zawsze gotów do dialogu, zawsze troszczy się o rozwój sytuacji społecznej i moralnej w Europie. „Troską napawa go nie tylko aktualny kryzys euro, ale z nie mniejszym niepokojem dostrzega inny, głęboki kryzys duchowo-moralnych i religijnych podstaw Europy, w którym wielu ludzi kwestionuje nie tylko chrześcijańskie i humanistyczne korzenie i wartości kontynentu, ale także nie szanuje ważnych dla Europy zdobyczy Oświecenia” - powiedział Brandauer.
Kard. Kasper do przejścia na emeryturę w 2010 roku był przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. W tym czasie wywarł wielki wpływ na linię Kościoła katolickiego w stosunkach z innymi Kościołami oraz z judaizmem. Zanim został powołany do Rzymu przez Jana Pawła II, był w latach 1989-1999 biskupem Rottenburga-Stuttgartu w Niemczech. Zawsze cieszył się opinią znakomitego teologa.
Utworzona w 1993 roku Europejska fundacja kultury „Poro Europa” pragnie – jak głosi jej statut – „wspierać żywy dialog między regionami europejskimi” oraz wymianę kulturalną. Obok stypendiów fundacja przyznaje niedotowane nagrody honorowe osobom i inicjatywom zasłużonym na polu wymiany kulturalnej.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.