W Jordanii rozpoczyna działalność pierwszy w tym kraju uniwersytet katolicki. Zezwolenie na jego utworzenie Kościół otrzymał już przed 6 laty. 2 lata temu kamień węgielny poświęcił Benedykt XVI w czasie pielgrzymki do Ziemi Świętej. Teraz rozpoczęły się zapisy na pierwszy rok studiów.
Siedziba uniwersytetu znajduje się w Madabie, 35 km od stołecznego Ammanu. Docelowo na uczelni będzie 7 wydziałów, na których będzie mogło się uczyć 8 tys. studentów. Wśród pierwszych alumnów, którzy w październiku rozpoczną wykłady, są młodzi nie tylko z Jordanii, ale z całego regionu, zwłaszcza z krajów Zatoki Perskiej.
Uczelnia powstała przy bliskiej współpracy z Uniwersytetem w New Hampshire, stąd oficjalnie będzie on funkcjonował jako Amerykański Uniwersytet w Madabie. Podlega on jednak łacińskiemu patriarchatowi Jerozolimy, do którego jurysdykcji należą katolicy w Jordanii. Obok wysokiego poziomu nauczania, chcemy też kształtować w naszych studentach jasno określony model społeczeństwa – zaznacza patriarcha Fouad Twal. – W tym regionie nie brakuje uczelni ekstremistycznych. Ten uniwersytet to nasza odpowiedź na to zjawisko. Chcemy kształtować liderów społeczeństwa żyjącego w pokoju i zgodzie, otwartego na wszystkich – dodaje abp Twal.
Uniwersytet w Madabie stawia na międzynarodowych charakter uczelni. W tym celu podpisał już umowy o współpracy z kilkoma uczelniami w USA, we Włoszech i na Węgrzech.
Msze żałobne za papieża Franciszka odbywają się w Watykanie codziennie do niedzieli.
Odbędą się one 2 i 3 maja w Zwierkach k. Zabłudowa (Podlaskie).
Według władz w Kijowie Ukraina posiada około 5 proc. światowych "zasobów surowców krytycznych".
Abp Zieliński jest, licząc od biskupa Jordana, 98. biskupem najstarszej diecezji w Polsce.
Równolegle Kinszasa negocjuje z USA umowę "minerały za bezpieczeństwo".
To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę.
Budowniczy kościoła w Nowej Hucie, nękany przez władze, urząd bezpieczeństwa, milicję.
Od początku wojny zginęło już ponad 52,4 tys. Palestyńczyków.