W Moskwie trwają uroczyste obchody 100-lecia konsekracji katedry Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Bierze w nich udział legat papieski kard. Jozef Tomko. Rocznicę upamiętniono koncertami oraz wystawą fotograficzną prezentująca historię parafii katedralnej. Centralnym wydarzeniem była poranna Msza dziękczynna.
Obchody rocznicowe zainaugurował 23 września wieczorem koncert „Ave Maria”. Wczoraj w godzinach popołudniowych abp Paolo Pezzi poświęcił pomnik bł. Matki Teresy z Kalkuty, wyrzeźbiony przez Grigorija Potockiego. Następnie sprawował Mszę. W homilii nawiązał do faktu zburzenia domu Misjonarek Miłości i skonstatował, że w swoim czasie katedra Niepokalanego Poczęcia NMP również została zamknięta zgodnie z panującym wtedy prawem, co miało swoje tragiczne skutki. Po Mszy otwarta została wystawa fotograficzna prezentująca historię parafii katedralnej. Następnie odbył się koncert organowy zorganizowany pod patronatem ambasady RP w Moskwie, w wykonaniu krakowskiego organisty Marka Stefańskiego.
Centralnym wydarzeniem uroczystości rocznicowych była dzisiejsza Msza pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Jozefa Tomko. Na początku liturgii list z pozdrowieniami od Ojca Świętego przeczytał abp Paolo Pezzi. W homilii główny celebrans podkreślił znaczenie zmian, jakie zaszły w Rosji, oraz powiedział, że najpiękniejsza nawet świątynia bez żywej świątyni serc ludzkich pozostanie martwa. Wskazał na konieczność postawy ekumenicznej, zwłaszcza wobec braci prawosławnych najbliższych katolikom. Po zakończonej Mszy głos zabrał przedstawiciel Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego o. Dmitrij Sizonienko, który pogratulował jubileuszu i porównał historię zniszczonej i odrestaurowanej katedry do losu całego narodu rosyjskiego. Podkreślił znaczenie ekumenizmu w męczeństwie, kiedy duchowni i wierni bez względu na wyznanie ginęli za wiarę: „Będąc na krzyżu, znajdowali się wtedy najbliżej Chrystusa i różnice między nimi znikały”.
Po głównych uroczystościach Mszy w języku polskim przewodniczył pierwszy kapłan katolicki, który odprawiał liturgię na schodach katedry na początku lat 90., jeszcze przed jej zwrotem wspólnocie katolickiej, bp Tadeusz Pikus. Wieczorem pierwszy administrator apostolski, a następnie ordynariusz archidiecezji Matki Bożej do momentu przeniesienia go do Mińska, abp Tadeusz Kondrusiewicz, odprawił Mszę w języku rosyjskim.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.