Abp Przybylski: po kazaniach schodźcie z ambony do ludzi, tak jak Jezus

– „Choćbyście osiągnęli największe kaznodziejskie szczyty czy największą popularność w mediach, schodźcie z ambony do ludzi, tak jak Jezus po swoich kazaniach schodził do chorych i potrzebujących – powiedział abp Andrzej Przybylski w homilii podczas święceń prezbiteratu w sobotę 27 czerwca w krakowskiej Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Święcenia otrzymali Marek Krzysztofiak, Mateusz Odachowski i Łukasz Sośniak.  Neoprezbiterzy zasilą szeregi Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. 

W homilii abp Przybylski zwrócił uwagę na wyzwania współczesnego świata, w którym wielu ludzi poszukuje silnych emocji i spektakularnych doświadczeń. Przywołując rozmowę z nastolatką, która uznała liturgię za „zbyt zwyczajną”, przypomniał, że to właśnie w prostocie Eucharystii i sakramentów dokonują się najgłębsze przemiany człowieka.

Hierarcha zaznaczył również, że święcenia prezbiteratu nie są awansem ani źródłem władzy, lecz wejściem w głębszą relację z Chrystusem. Jak podkreślał, zgodnie z duchowością św. Ignacego Loyoli kapłan ma być przede wszystkim narzędziem w ręku Boga, a dopiero z tej relacji wypływa jego działalność duszpasterska.

Szczególny apel skierował do nowych prezbiterów, zachęcając ich do bliskości z ludźmi. – „Choćbyście osiągnęli największe kaznodziejskie szczyty czy największą popularność w mediach, schodźcie z ambony do ludzi, tak jak Jezus po swoich kazaniach schodził do chorych i potrzebujących” – powiedział metropolita katowicki. Podkreślił, że misja kapłana obejmuje zarówno tych, którzy są daleko od Kościoła, jak i osoby najbliższe.

Uroczystość zgromadziła rodziny, przyjaciół oraz współbraci zakonnych nowych prezbiterów. Każdy z nich wniósł do posługi bogate doświadczenie zdobyte przed święceniami – od pracy w mediach watykańskich, przez wykształcenie prawnicze, po specjalistyczne szkolenia z psychoterapii. Ich droga do kapłaństwa obejmowała wieloletnią formację jezuicką, składającą się z nowicjatu, studiów filozoficznych i teologicznych oraz praktyki apostolskiej.

Święcenia prezbiteratu są drugim stopniem sakramentu święceń i – zgodnie z nauczaniem Kościoła – pozostawiają na całe życie niezatarty charakter. Dla nowych jezuitów stanowią kolejny etap drogi zakonnej. Po kilku latach pracy duszpasterskiej będą kontynuować formację, przechodząc tzw. Trzecią Probację – ostatni etap przygotowania do pełnego życia i posługi w Towarzystwie Jezusowym.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
31°C Niedziela
dzień
32°C Niedziela
wieczór
25°C Poniedziałek
noc
19°C Poniedziałek
rano
wiecej »