Reklama

Jak to jest z zaufaniem do Kościoła?

Badania zaufania przeprowadzane co kilka lat są zbyt rzadkie, by potraktować je jako trwały trend spadkowy – uważa prof. Krzysztof Koseła z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, komentując dla KAI najnowszy sondaż TNS OBOP, według którego od 2006 roku aż o 14 pkt. procentowych zmalało zaufanie Polaków do Kościoła katolickiego.

Reklama

OBOP zbadał zaufanie Polaków do różnych instytucji, m.in. związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i wymiarem sprawiedliwości oraz użyteczności publicznej. Według badania, Kościołowi katolickiemu ufa 61 proc. respondentów. Od 2006 r. zaufanie do prawie wszystkich instytucji poprawiło się od 1 do 21 pkt. procentowych. Wyjątkiem jest Kościół, do którego zaufanie spadło wyraźnie - o 14 pkt proc. Natomiast wskaźnik braku zaufania do Kościoła wynosi obecnie 33 proc. Sondaż zrealizowano w dniach 1-4 września na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie tysiąca Polaków w wieku powyżej 15 roku życia.

Zdaniem prof. Krzysztofa Koseły, z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, jeżeli w danym ośrodku badania opinii sondaż na temat zaufania społecznego przeprowadzany jest raz na kilka lat, należy sprawdzić czy odnotowywany spadek zaufania jest rzeczywisty czy pozorny. Badania OBOP należałoby bowiem porównać z podobnym sondażem CBOS, który jednak nastroje społeczne Polaków bada systematycznie, co roku. Dopiero wówczas wyniki, jeśli byłyby zbieżne np. w przypadku zaufania do Kościoła, można by uznać za niepokojące. W przeciwnym razie, na nawet znaczący spadek zaufania, odnotowany po kilku latach od ostatniego badania, może mieć wpływ np. zmiana narzędzia badawczego lub atmosfera chwili. Jednak zdaniem Koseły, w ostatnich miesiącach nie nastąpiły wydarzenia, które mogłyby się przyczynić do spadku zaufania Polaków do Kościoła.

Według badania CBOS ze stycznia br. (989-osobowa próba dorosłych Polaków), Kościół katolicki cieszy się zaufaniem 58 proc. społeczeństwa - to o 4 punkty procentowe więcej niż we wrześniu ub. roku. Prawie w takim samym stopniu ubyło deklarujących negatywne opinie na temat Kościoła – odnotowano ich 30 proc. (wcześniej 35 proc.). Było to pierwsze badanie zaufania do Kościoła po tzw. sporze o krzyż na Krakowskim Przedmieściu.

- Badania, które się robi np. raz na dziesięć lat, są o tyle wątpliwe jako wskaźnik trendu, że w każdym z tych pomiarów jest bardzo duży błąd. Jeżeli nie ma gęstszych pomiarów, to nie można do nich przywiązywać wagi. Te pomiary są po prostu zbyt rzadkie – wyjaśnia prof. Koseła. – Jeśli natomiast badanie przeprowadzane jest co roku i ten spadek widoczny jest od kilku lat, to mamy potwierdzenie trendu i wtedy warto się zastanowić – dodaje socjolog.

- Tego typu sondaże mierzą głównie tzw. zaufanie publiczne do instytucji, z którymi ludzie mają kontakt przez media – dodaje ks. Wojciech Sadłoń z pallotyńskiego Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Jego zdaniem mierzone w ten sposób zaufanie do Kościoła oddaje przede wszystkim „wzbudzane przez najbardziej popularne media emocje i nastroje względem Kościoła katolickiego”. - Takie nastroje są faktem, jednak dość szybko mogą ulegać zmianie. Ponadto istnieją dane, że zaufanie do Kościoła katolickiego mierzone lokalnie jest wyższe niż innych instytucji publicznych – podkreśla ks. Sadłoń.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
8°C Środa
wieczór
5°C Czwartek
noc
6°C Czwartek
rano
8°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama