Abp Głódź: Martwi niska frekwencja

Abp Sławoj Leszek Głódź zwrócił uwagę na niską frekwencję w tegorocznych wyborach parlamentarnych. „Po 20 latach spodziewałem się, że ta frekwencja będzie wzrastać” – powiedział w rozmowie z KAI. Przypomniał też, że w trudnych czasach, w dobie nadchodzącego kryzysu, przy zachwianiu harmonii społecznej Kościół jest zawsze jest czynnikiem stabilizującym, a hasła wyborcze o ateistycznym państwie nikomu nie służą

Zdaniem abp. Głódzia, przyczyn niskiej frekwencji można upatrywać m.in. w ordynacji wyborczej, przez którą o kształcie Polski decydują duże miasta, co powoduje, że wyborcy nie czują potrzeby głosowania. Metropolita gdański upatruje w tym niebezpieczeństwo podziału Polski na tę z dużych ośrodków, gdzie koncentruje się biznes i media oraz całą resztę, która będzie „tłem i ogonem”. – W dalekiej perspektywie to niebezpieczny objaw podziału, bo w jednym narodzie powstaje dualizm, który wpływa na kształt państwowości – przestrzega arcybiskup.

Zaznaczył, że w dobie nadchodzącego kryzysu i zachwiania harmonii społecznej, gwarantem jedności ma być prezydent i związki zawodowe, ale nie należy zapominać, że Kościół w takich przypadkach również jest czynnikiem stabilizującym. Dlatego hasła o państwie ateistycznym, świeckim, które naruszają umowy międzynarodowe i konstytucję, nie wróżą niczego dobrego. – Mamy tego świadomość, ale nie mamy lęku, przeżyliśmy już tak wiele, te straszaki i upokorzenia nikomu nie służą – powiedział.

Pytany o dobry wynik Ruchu Palikota w wyborach, abp Głódź stwierdził, że nie przeceniałby tego wyniku. – To sprawa bardzo złożona, wynikająca także z gry w łonie samych partii, ale oczywiście to nie wyborcy z Afganistanu czy Arabii Saudyjskiej głosowali na Palikota, tylko nasi wyborcy, co odzwierciedla przekrój społeczeństwa. Jednak ziemia nie zadrży, a słońce z tego powodu się nie zaćmi” – powiedział.

Jako współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu abp Głódź zapewnił, że nie przewiduje zmian w oficjalnych spotkaniach Komisji. Problemy, którymi ona się zajmuje pozostają te same i nadal do rozwiązania są kwestie rodziny i ochrony życia, wychowania i relacji państwo-Kościół. – Przede wszystkim są do rozwiązania problemy społeczne i ekonomiczne a nie te ideowe, nasycone hasłami nienawiści i niezgody – powiedział abp Głódź.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| WYBORY

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
22°C Niedziela
rano
29°C Niedziela
dzień
30°C Niedziela
wieczór
27°C Poniedziałek
noc
wiecej »