Został nim niespełna 47-letni biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej Wojciech Polak
Ostatnio pełnił on funkcję delegata KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej. Od 2006 r. był przewodniczącym Europejskiej Służby dla Powołań (European Vocation Sernice). Od dwóch lat bp Polak jest też członkiem Rady Stałej KEP. W ramach Episkopatu Polski jest członkiem Komisji Charytatywnej i Komisji Duchowieństwa KEP oraz członkiem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Przewodniczył pracom nad wprowadzeniem okresu propedeutycznego w wyższych seminariach duchownych w Polsce.
Święcenia prezbiteratu przyjął 22 lata temu, natomiast sakrę biskupią 4 maja 2003 r. i był wówczas najmłodszym biskupem na świecie. Jego dewizą biskupią są słowa „Dominum Iesum” (Jezus jest Panem) a stolicę tytularną Monte di Numidia – istniejąca w pierwszych wiekach chrześcijaństwa stolica diecezji w północno-wschodniej części dzisiejszej Algierii.
Bp Wojciech Polak urodził się 19 grudnia 1964 r. w Inowrocławiu. Studia filozoficzno-teologiczne w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie ukończył uzyskaniem w 1988 r. stopnia magistra w zakresie teologii moralnej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu.
W latach 1989-1991 był wikariuszem w parafii farnej w Bydgoszczy i sekretarzem rezydującego tam gnieźnieńskiego biskupa pomocniczego Jana Nowaka, wikariusza biskupiego dla miasta Bydgoszczy.
Henryk Przondziono/GN
Bp Wojciech Polak
Podczas spotkania na polach lednickich
Studiował teologię moralną w Akademii Alfonsjańskiej, czyli Wyższym Instytucie Teologii Moralnej Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. Odbył tam studia licencjackie, a następnie obronił pracę doktorską na temat eklezjalnego wymiaru grzechu i pojednania w posoborowym nauczaniu Kościoła. Po powrocie do Polski ks. Polak rozpoczął w 1995 r. wykłady z teologii moralnej w Prymasowskim Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, jednocześnie pełniąc tam funkcję prefekta, a od 1 sierpnia 1999 r. do 2003 r. - rektora.
Jan Paweł II mianował go 8 kwietnia 2003 r. biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Sakrę biskupią przyjął 4 maja 2003 r. w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie z rąk ówczesnego metropolity gnieźnieńskiego abp. Henryka Muszyńskiego.
W listopadzie 2006 r. rozpoczął pięcioletnią kadencję przewodniczącego Europejskiej Służby dla Powołań (European Vocation Sernice) delegata CCEE (Rady Konferencji Biskupich Europy) ds. powołań.
W 2009 r. bp Polak został wybrany członkiem Rady Stałej KEP. Natomiast 26 listopada 2009 r. bp Polak został mianowany przez Konferencję Episkopatu Polski delegatem ds. duszpasterstwa emigracji polskiej. Jego zadaniem jest m.in. koordynacja działań duszpasterskich wśród wielomilionowej rzeszy Polaków poza granicami kraju i nawiązywanie kontaktów z miejscowymi episkopatami.
Przeczytaj wiadomości:
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.