Reklama

Powstała Komisja Wspólna Rządu i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

Minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller powołał Komisję Wspólną Rządu i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka prasowa MSWiA Małgorzata Woźniak.

Reklama

Dodała, że o powołanie takiej komisji zwrócił się do premiera zwierzchnik Kościoła, bp Jerzy Samiec. Wyjaśniła jednocześnie, że minister spraw wewnętrznych i administracji powołał komisję wspólną, z udziałem przedstawicieli rządu oraz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP na wzór już istniejących: Komisji Wspólnej rządu i Episkopatu Polski, Komisji Wspólnej rządu i Polskiej Rady Ekumenicznej, Komisji Wspólnej rządu i Aliansu Ewangelicznego w RP, Wspólnego Zespołu rządu i Świętego Soboru Biskupów, Zespołu ds. Kościoła Katolickiego w RP Obrządku Bizantyjsko-Ukraińskiego.

Jak poinformowała Woźniak, w trakcie pierwszego posiedzenia Komisji Wspólnej rządu i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP omówiono kwestie związane z działalnością kościelnych osób prawnych, czyli m.in. parafii przykościelnych pod kątem posiadanych, zarządzanych oraz zakładanych przez nie cmentarzy. Poruszono także temat dotyczący działalności kościołów Ewangelicko-Augsburskich na rzecz osób starszych czy niepełnosprawnych, w tym prowadzonych przez nie zakładów opiekuńczo-wychowawczych i charytatywno-opiekuńczych.

Wiceprezes Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Adam Pastucha powiedział w piątek PAP, że celem komisji wspólnej jest rozstrzyganie spraw trudnych dotyczących działalności Kościoła luterańskiego, m.in. czy cmentarze wyznaniowe prowadzone przez kościoły mają mieć formę działalności gospodarczej czy kultową oraz czy jest możliwa zmiana prawna finansowania placówek opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych przez kościoły wyznaniowe ze strony państwa. Te kwestie - jak podkreślił Pastucha - wymagają doprecyzowania.

Spotkaniu współprzewodniczyli: ze strony rządowej sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Włodzimierz Karpiński, z ze strony kościelnej zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, bp Jerzy Samiec. Uczestniczyli w nim również, ze strony rządowej: sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski oraz przedstawiciele resortów finansów oraz pracy; ze strony kościelnej: wiceprezes Konsystorza Kościoła, Adam Pastucha i dyrektor Kancelarii Konsystorza Kościoła, Ewa Śliwka.

Rzeczniczka MSWiA przypomniała też, że sytuację prawną i majątkową Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP określa ustawa z 13 maja 1994 r. o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Podstawę funkcjonowania komisji stanowi ustawa z 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2008 roku, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP liczy w Polsce ok. 75 tys. wiernych. Najwięcej ich mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Kościół ten jest czwartą pod względem liczby wiernych wspólnotą religijną w Polsce (po Kościele katolickim, Polskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym i Strażnicy - Towarzystwie Biblijnym i Traktatowym Zarejestrowanym Związku Wyznania Świadków Jehowy w Polsce).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama