Elbląskie korzenie Angeli Merkel

Na Dzień Wszystkich Świętych służby miejskie uporządkowały dawny cmentarz ewangelicki w Elblągu, na którym spoczywają Emma i Emil Drange, pradziadkowie kanclerz Niemiec Angeli Merkel - poinformował elbląski magistrat.

W przeddzień święta pracownicy Zieleni Miejskiej wysprzątali teren pochodzącego z początku XX wieku cmentarza ewangelickiego przy ul. Sadowej w Elblągu; zasadzili chryzantemy i zagrabili liście. Zadbano również o świeże kwiaty i znicze przy nielicznych zachowanych nagrobkach przedwojennych mieszkańców Elbląga, w tym Emmy i Emila Drange, pradziadków kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

"To miejsce jest w pewien sposób symboliczne dla historii naszego miasta, więc zależy nam, żeby wyglądało naprawdę godnie" - powiedział PAP Kamil Czyżak z biura prasowego elbląskiego ratusza. Jak dodał, co roku 1 listopada na stary cmentarz przychodzi wielu elblążan, żeby złożyć kwiaty i zapalić znicze.

Zdewastowaną po wojnie nekropolię odrestaurowano, z zachowanych płyt nagrobnych utworzono w 2000 r. lapidarium. Wśród wyeksponowanych pomników jest nagrobek małżeństwa Drange, pradziadków po kądzieli Angeli Merkel.

Zmarły w 1913 r. Emil Drange był sekretarzem miasta, urzędnikiem średniego szczebla w elbląskim magistracie oraz właścicielem zachowanej do dzisiaj, neoklasycystycznej kamienicy naprzeciw dworca, nazywanej Domem Kataryniarza. Jego żona Emma z domu Wachs zmarła w 1935 r.

W Elblągu urodziła się ich córka Gertruda, która po mężu przyjęła nazwisko Jentzsch. Małżeństwo miało, urodzoną w Gdańsku, córkę Herlind. Na trzy lata przed wybuchem wojny rodzina przeprowadziła się do Hamburga. Herlind wyszła za mąż za pastora Horsta Kasnera. Najstarsza z trojga ich dzieci, urodzona w 1954 r. Angela Dorota Kasner - po mężu Merkel - została w 2005 r. kanclerzem Niemiec.

Elbląskie korzenie Angeli Merkel zbadał i nagłośnił przed kilku laty miejscowy historyk Lech Słodownik. Współpracował przy tym z niemieckim naukowcem dr Klausem Hinzem i przedwojennymi mieszkańcami Elbląga, skupionymi w Zrzeszeniu Truso w Niemczech. "Wszystkie fakty dotyczące rodziny pani kanclerz zostały potwierdzone podczas poszukiwań w archiwach i dokumentach urzędów stanu cywilnego w Elblągu i Gdańsku" powiedział PAP Lech Słobodnik.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  22°C Środa
  noc
  18°C Środa
  rano
  26°C Środa
  dzień
  27°C Środa
  wieczór
  wiecej »