"In God We Trust" trochę bardziej?

Republikanie w Izbie Reprezentantów przeforsowali we wtorek w głosowaniu rezolucję, która ma rozpropagować szersze wykorzystanie dewizy "In God We Trust" ("W Bogu pokładamy ufność") będącej oficjalnym mottem USA od 1956 roku.

Dewiza ta znana jest na całym świecie głównie z amerykańskich banknotów dolarowych. Zdaniem Republikanów, zasługuje w pełni na to, by być szerzej wykorzystana, więc rezolucja "popiera i zachęca do publicznego eksponowania narodowej dewizy na szkołach, instytucjach i gmachach publicznych".

Zdaniem komentatorów, na rok przed wyborami prezydenckimi w listopadzie 2012 krok Republikanów jest gestem obliczonym na poklask konserwatywnych i religijnych partyjnych "dołów". Demokraci ostro skrytykowali inicjatywę, oceniając ją jako całkowicie bezużyteczną.

Jej pomysłodawca kongresman Randy Forbes był jednak odmiennego zdania i na dowód, że narodowe motto należy szerzej rozpropagować, podawał wpadkę prezydenta Baracka Obamy z listopada zeszłego roku, kiedy to w jednym z przemówień jako narodową dewizę zacytował on "E Pluribus Unum", czyli "Z wielu jedno stworzyć".

Tymczasem, choć to łacińskie motto, nawiązujące do genezy Stanów Zjednoczonych w XVIII wieku, rzeczywiście było używane jako narodowa dewiza i do dziś widnieje m.in. na oficjalnej prezydenckiej pieczęci, to w 1956 r. Kongres za jedyne oficjalne motto uznał "In God We Trust". Ówczesne głosowanie postrzega się jako jeden z przejawów ideologicznej konfrontacji z ZSRR w czasach zimnej wojny.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| POLITYKA, USA, WYBORY

 • Savonarola
  03.11.2011 03:11
  My w Polsce bardziej wierzymy w swiete,laskami slynace obrazy,w medaliki,w gipsowe figurki,w koraliki-liczydelka zwane rozancami, a ostatnio w modzie sa ampulki... In ampulki we trust? A moze zamiast pielegnowac stare tradycje,czy tworzyc nowe,powinnismy poczytac Psalmy? -Pan tarcza moja,twierdza moja i zbawieniem moim...Blogoslawiony narod,ktorego Bogiem jest PAN...Niech spocznie na nas laska Twoja,Panie,poniewaz w Tobie mamy nadzieje...Ja Tobie ufam ,Panie.Mowie Tys Bogiem moim.W reku Twoim sa losy moje...
 • visienka
  06.11.2011 04:03
  My-Polacy tez w Boga wierzymy,ale poki co chodzimy na pielgrzymki poklonic sie swietym obrazom,bo taka jest u nas tradycja.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  22°C Sobota
  noc
  18°C Sobota
  rano
  26°C Sobota
  dzień
  27°C Sobota
  wieczór
  wiecej »