SLD chce "uwolnić Kościół od polityki"

PAP |

publikacja 10.11.2011 16:15

Klub SLD chce zorganizować 22 listopada w Sejmie konferencję na temat stosunków państwo-Kościół. Miałaby ona dotyczyć m.in. bilansu pracy Komisji Majątkowej, likwidacji Funduszu Kościelnego i nauczania religii w szkołach.

SLD chce "uwolnić Kościół od polityki" Leszek Szymański/PAP Briefing prasowy klubu SLD, od lewej Leszek Miller, Dariusz Joński, Jerzy Wenderlich, 9 bm. w Sejmie.

"Chcemy uwolnić Kościół od polityki i polityków. Nie chcemy, aby to było w formie happeningu, chcemy porozmawiać poważnie" - zapewniał na konferencji prasowej w Sejmie rzecznik klubu Sojuszu Dariusz Joński.

Jak podkreślił, konferencja miałaby się odbyć się w Sali Kolumnowej Sejmu. Sojuszu chce wystąpić do marszałek Ewy Kopacz o objęcie patronatem konferencji. Zaproszenia do dyskusji mają być skierowane m.in. do księży, publicystów katolickich i wszystkich parlamentarzystów. Pytani o osoby, do których będą wysłane zaproszenia, politycy Sojuszu wymienili m.in. dyrektora telewizji religia.tv ks. Kazimierza Sowę.

Joński zapowiedział, że pytania na konferencję będą zbierane także poprzez portal społecznościowy.

"Po dwudziestu latach demokracji czas na nowo określić model stosunków państwo-Kościół. Młode pokolenie, mające coraz większy wpływ na rzeczywistość Polski, powinno na nowo określić te stosunki" - podkreślił Tomasz Kalita (SLD).

Jak mówił, Sojusz chce "poważnej debaty o systemowych rozwiązaniach, o tym, czy Kościół powinien być finansowany przez państwo, ile ma być Kościoła w polityce edukacyjnej państwa, o symbolach religijnych".

Wśród tematów konferencji Kalita wymienił m.in. bilans pracy Komisji Majątkowej, likwidację Funduszu Kościelnego, nauczanie religii w szkołach i obecność symboli religijnych w sferze publicznej.