"Gość" świąteczno-noworoczny

publikacja 21.12.2011 15:05

Boże Narodzenie to świetny czas, by przyjrzeć się Ewangelii dzieciństwa Jezusa. „Dlaczego w Ewangelii św. Marka nie ma ani słowa o narodzinach Jezusa? Święci Łukasz i Mateusz opowiadają te historie w odmienny sposób. Św. Jan pisze tylko o Słowie, które stało się ciałem. Jak to wszystko pogodzić?”.

"Gość" świąteczno-noworoczny

Ks. Jaklewicz przywołuje badania historyków, biblistów i teologów, którzy od lat szukają odpowiedzi na te pytania. Mimo licznych rozbieżności, wszyscy Ewangeliści – każdy na swój sposób usiłują przekazać wiadomość o narodzeniu długo oczekiwanego Mesjasza – Jezusa, Syna Bożego.

Poza tym w "Gościu":

 

Warto być dobrym [Bogumił Łoziński]

Abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w rozmowie z Bogumiłem Łozińskim opowiada m.in. o miłości do Kościoła i stanie wiary w Polsce. „Dla mnie miarą siły Kościoła jest to, co wewnętrzne, niewidzialne, formacja sumienia, umiejętność rozróżnienia dobra i zła, właściwe przeżycie grzechu” – mówi arcybiskup, stwierdzając również, że Kościół jest piękną i fascynującą rzeczywistością, ale że należy go pokochać, aby poznać prawdę o Kościele. Arcybiskup wzywa również do tego, aby być dobrym, prawdomównym, kulturalnym, życzliwym, a także do modlitwy za siebie nawzajem. „Dzięki takim postawom przetrwamy” – dodaje.

 

Nasza krewna od Jezusa [Jacek Dziedzina]

1 stycznia minie 90 lat od momentu chrztu Edyty Stein, jednej z najbardziej fascynujących postaci Kościoła XX w., patronki Europy. Jak przyjęła jej nawrócenie i życie w Karmelu żydowska rodzina, wiemy dzięki opublikowanej niedawno książce Susanne Batzdorff, siostrzenicy świętej. Wszystkich bardzo zdumiała. Jedni się z tym pogodzili, inni nie. Na beatyfikację do Kolonii w 1987 r. przyjechało ponad 20 krewnych Teresy Benedykty z całego świata. (...) Nie wszyscy z nich byli wyznawcami judaizmu, lecz również protestantami i katolikami. Na kanonizacji w 1998 r. w Rzymie pojawiło się już ponad 90 krewnych, zarówno z Europy, USA, jak i Ameryki Południowej i Izraela”.

 

Dom Piotra [Beata Zajączkowska]

Pałac Apostolski, jest nie tylko siedzibą papieża, ale również skarbcem bezcennych fresków. Beata Zajączkowska, dziennikarka Radia Watykańskiego, oprowadza czytelników „Gościa Niedzielnego” po Pałacu Apostolskim. Opowiada o miejscach, do których nie mają dostępu turyści. Opisuje m.in. salę Ducale, czyli Książęcą, gdzie papież spotyka się z korpusem dyplomatycznym, Dziedziniec św. Damazego, na którym witane są koronowane głowy i prezydenci, saunę, Sekretariat Stanu i kaplicę Pawłową, szczególnie lubianą przez Jana Pawła II. „Aż trudno uwierzyć, że na terenie Pałacu Apostolskiego, który nie jest wielki, pracowało aż tylu wspaniałych mistrzów: Michał Anioł, Rafael, Perugino, Signorelli, Botticelli, Vasari” – stwierdza dziennikarka.

 

Miś w reklamówce [Marcin Jakimowicz]

„Dzieci tęsknią za niewinnością. (...) Ale wstydzą się o tym opowiedzieć kolegom wƒklasie. Wracają do domów i po cichu wierzą w Mikołaja. Ale udają wszystkowiedzących sceptyków” – diagnozuje maluchy Marcin Jakimowicz. Na podstawie doświadczeń swoich, znajomych rodziców i w rozmowach z pedagogami stwierdza, że pojawiło się wśród dzieci nowe zjawisko: dzieci wstydzą się swojej dziecięcości, niewinności, a w grupach rówieśniczych pojawiła się moda na bycie kopią celebrytów. I choć diagnoza jest przerażająca, to da się coś na to poradzić. Da się ocalić dzieciństwo przez celebrowanie zwyczajnych rzeczy i budowanie więzi.