Rok 2011 w obiektywie wiary(pl)

Redakcja portalu wiara.pl

publikacja 31.12.2011 07:15

Kończy się rok 2011. Zajmowaliśmy się w nim wieloma sprawami, bardziej i mniej ważnymi. Warto przypomnieć sobie te, które miały lub mogą mieć największe konsekwencje.

Rok 2011 w obiektywie wiary(pl) Agencja GN Pojedyncze obrazy to tylko suchy opis faktów. Poskładane w całość pokazują znacznie więcej...

Najważniejsze grupy problemów:

Uczynić cały świat świętym
Kościół musi nieść Ewangelię całemu światu - przypomina Benedykt XVI.

Religie zaczynem pokoju

Prześladowania chrześcijan mają miejsce w Afryce, Azji, na Bliskim Wschodzie i w samej Ziemi Świętej. Szczególnie trzeba jednak wspomnieć zamachy na Kościół koptyjski w Egipcie na początku roku 2011 i śmierć polskiego salezjanina, ks. Marka Rybińskiego w Tunezji, które doprowadziły do wydania przez Radę UE deklaracji dotyczącej wolności religijnej. Napisano w niej:

"Rada wyraża głębokie zaniepokojenie rosnącą liczbą aktów religijnej nietolerancji i dyskryminacji, czego przejawem były niedawne akty przemocy i zamachy terrorystyczne w różnych krajach przeciwko chrześcijanom w ich miejscach kultu, muzułmańskim pielgrzymom i innych grupom wyznaniowym, które to (ataki i akty nietolerancji) Rada stanowczo potępia"

W Pakistanie za opowiadanie się za zmianą ustawy o bluźnierstwie życiem zapłaciło dwóch przedstawicieli władz: Salman Taster, gubernator Pendżabu, zabity przez własnego ochroniarza i Shahbaz Bhatti, minister ds. mniejszości w rządzie Pakistanu. Nadal w więzieniu przebywa Asia Bibii, Pakistanka skazana w 2009 roku na karę śmierci za bluźnierstwo przeciw Mahometowi.

1 stycznia 2011 roku Benedykt XVI zaprosił przedstawicieli różnych religii do Asyżu na Dzień refleksji, dialogu i modlitwy o pokój i sprawiedliwość na świecie. Spotkanie odbyło się 27 października, w 25 rocznicę Światowego Dnia Modlitw o Pokój ogłoszonego przez Jana Pawła II. Po raz pierwszy wzięli w nim udział także ateiści.

Ostatnie dni roku 2011 to zamachy na chrześcijan w Nigerii. Nigeryjscy chrześcijanie zapowiedzieli, że sami będą się bronić, skoro nie mogą liczyć na skuteczną ochronę ze strony rządu. Przewodniczący tamtejszego episkopatu, arcybiskup Ibadanu Felix A. Adeosin Job, ogłosił 31 grudnia dniem modlitwy i postu w intencji pokoju i przebaczenia w tym kraju.

Konflikty i zmiany na mapie świata

  • Wojna domowa na Wybrzeżu Kości Słoniowej
  • W Afryce powstało nowe państwo: niepodległy Sudan Południowy
  • Arabska wiosna ludów objęła Tunezję, Egipt, Algierię, Jemen, Bahrajn i Libię. Trwa nadal konflikt w Syrii.

Klęski żywiołowe

Miały miejsce w wielu miejscach świata. Trzeba wśród nich wspomnieć:

  • trzęsienie ziemi w Japonii, którego skutkiem było uszkodzenie elektrowni atomowej Fukushima i skażenie radioaktywne, powstało pytanie czy energetyka atomowa jest bezpieczna;
  • sierpniową powódź w Pakistanie, w której poszkodowanych zostało 5 mln osób, powodzie w południowo-wschodniej Azji i Ameryce Środkowej; oraz
  • głód spowodowany suszą w państwach Rogu Afryki.

Wspólnota międzynarodowa nie radzi sobie z kataklizmami, które nawiedzają różne rejony naszego globu. Zaniechanie pomocy lub jej zmniejszenie mogą doprowadzić do prawdziwych katastrof humanitarnych – alarmował w październiku Caritas.

Kryzys gospodarczy na świecie

Bankrutuje Grecja, poważne problemy mają Portugalia, Włochy i Węgry. Problemy nie dotyczą jednak wyłącznie Unii Europejskiej. Amerykański dług publiczny osiągnął rekordowe rozmiary. Kongres USA musiał uchwalić zwiększenie dopuszczalnego limitu zadłużenia.