Kościół „nadużywany” także dziś

KAI |

publikacja 12.03.2012 10:46

Bp Guzdek przestrzega przed instrumentalnym wykorzystywaniem autorytetu Kościoła

Bp Józef Guzdek Jakub Szymczuk/GN Bp Józef Guzdek

Przed instrumentalnym wykorzystywaniem autorytetu Kościoła przestrzegał w niedzielę (11 marca) podczas Mszy św. w katedrze polowej Wojska Polskiego bp Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy sprawował Mszę św. w intencji śp. gen. broni Andrzeja Błasika, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

W homilii biskup polowy Wojska Polskiego, nawiązując do ewangelicznej sceny wyrzucenia kupców ze świątyni, przestrzegał przed wykorzystywaniem Kościoła do bieżących celów politycznych. Uznał, że „zjawisko „nadużywania” świątyni, to jeden z poważnych problemów Kościoła na przestrzeni wieków”.Bp Guzdek zauważył, że wiele zależy od roztropności kapłana, który „ma być wychowawcą prawych sumień”.

Biskup polowy podkreślił również konieczność naprawy krzywd związanych z grzechem obmowy i fałszywego świadectwa. Zwrócił uwagę na szczególną rolę mediów w kształtowaniu opinii publicznej i przekazywaniu prawdy. Zachęcił do głoszenia prawdy i naprawiania krzywd wyrządzonych zniesławieniem.

Eucharystię koncelebrowali kapelani ordynariatu polowego Wojska Polskiego oraz kapłani diecezji warszawskiej.

We Mszy św. uczestniczyli m.in. wdowa po tragicznie zmarłym generale Błasiku - Ewa, wraz z dziećmi, minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak oraz Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Cieniuch. Wspólnie modlili się przyjaciele, koledzy zmarłego generała oraz przedstawiciele Sił Powietrznych RP.