Sobór Watykański II znakiem Boga

KAI |

publikacja 24.03.2012 12:43

Jest o tym przekonany papież Benedykt XVI.

Sobór Watykański II znakiem Boga Henryk Przondziono/GN O Soborze Watykańskim II przedstawiciele francuskich diecezji rozmawiają w Lourdes.

Powiedział o tym w przesłaniu video wyemitowanym w Lourdes, gdzie z inicjatywy episkopatu francuskiego odbywa się spotkanie z okazji 50. rocznicy inauguracji II Soboru Watykańskiego. Bierze w nim udział ponad 2600 osób świeckich, zakonników, zakonnic, diakonów stałych i kapłanów ze wszystkich francuskich diecezji. 3/4 zgromadzonych to osoby świeckie, a 2/5 to ludzie poniżej 50. roku życia.

Ojciec Święty wyraźnie mówi: „II Sobór Watykański był i pozostaje nadal autentycznym znakiem Boga dla naszych czasów. Jeśli będziemy umieli go odczytywać i przyjmować w obrębie tradycji Kościoła i pod pewnym przewodnictwem Urzędu Nauczycielskiego, to będzie się on stawał coraz większą siłą dla przyszłości Kościoła”. Papież życzy, aby ta rocznica była dla zgromadzonych w Lourdes i całego francuskiego Kościoła okazją do odnowy duchowej i duszpasterskiej. Stwarza ona bowiem możliwość lepszego poznania tekstów, które Ojcowie Soborowi pozostawili nam w spadku i które nic nie straciły ze swej wartości, aby je przyswoić i sprawić, aby i dziś przynosiły owoce.

„Ta odnowa  przybiera różne formy, a Rok Wiary, który zechciałem zaproponować z tej okazji całemu Kościołowi, powinien sprawić, aby nasza wiara była bardziej świadoma i ożywić nasze posłuszeństwo Ewangelii. Wymaga to coraz większej otwartości na Chrystusa, zwłaszcza odnajdując smak Słowa Bożego, aby osiągnąć głęboką przemianę naszego serca i wyruszyć na drogi świata, aby głosić Ewangelię nadziei ludziom naszych czasów, w naznaczonym szacunkiem dialogu ze wszystkimi. Niech ten czas łaski pozwoli umocnić komunię w wielkiej rodzinie Kościoła katolickiego i przyczyni się do przywrócenia jedności między wszystkimi chrześcijanami, co stanowiło jeden z głównych celów Soboru” - stwierdził papież.

Benedykt XVI zaznaczył, że odnowa Kościoła obejmuje także świadectwo życia chrześcijan. W tym kontekście wskazał na przykłady świętych: Bernardety Soubirous i Pauliny Jaricot. Wpatrując się w przykład ich życia możliwe jest wzrastanie w poznaniu Chrystusa. Zaznaczył, że świadectwo wiary obejmuje również wymiar wspólnotowy i publiczny, o czym przypomina z kolei św. Joanna d'Arc, której 600. rocznica urodzin przypada w tym roku. „Jest ona doskonałym przykładem wnoszenia Ewangelii w centrum najbardziej dramatycznych sytuacji historii i Kościoła swojej epoki” - powiedział Ojciec Święty. Papież zaznaczył, że istotną kwestią nowej ewangelizacji, będącej zadaniem dla całego Kościoła, jest odkrywanie na nowo radości wiary i entuzjazmu przekazywania jej mocy i piękna. „Wyruszcie bez obaw, by przyprowadzić mieszkańców waszego kraju ku przyjaźni z Chrystusem!” - zaapelował Benedykt XVI.