Grand Prix dla filmu o Edycie Stein

KAI |

publikacja 13.05.2012 09:49

Grand Prix otrzymał film „Edyta Stein patronką Europy”, natomiast nagroda w kategorii radiowej trafiła do dziennikarza KAI Rafała Łącznego za przygotowany dla sekcji polskiej Radia Watykańskiego cykl audycji poświęconych św. Maksymilianowi Kolbe „Maksymalna Świętość”.

Grand Prix dla filmu o Edycie Stein Henryk Przondziono/GN Pomnik Edyty Stein w Kolonii

W Niepokalanowie wręczono nagrody XXVII Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów „Niepokalanów 2012”. Na trwający od 9 maja festiwal - jedyną tego typu imprezę na świecie - nadesłano w sumie 108. filmów aż z 14. krajów świata. Wśród nich były produkcje fabularne, dokumentalne, edukacyjne, jak i amatorskie.

Uroczysta gala wręczenia nagród i wyróżnień odbyła się 12 maja na terenie franciszkańskiego klasztoru w Niepokalanowie. Grand Prix XXVII Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów „Niepokalanów 2012” przypadło tym razem autorkom filmu „Edyta Stein patronką Europy” Bogusławie Stanowskiej-Cichoń i Katarzynie Kotuli. Jak podkreślono w uzasadnieniu obraz ten w wyjątkowo trafny sposób ukazuje historię życia duchowego, odkrywanie prawdy i Boga w filozofii; historii, która doprowadziła do konwersji na katolicyzm.

Odbierając nagrodę Bogusława Stanowska-Cichoń podkreśliła, że Edyta Stein jest świętą na współczesne czasy, bo była osobą poszukującą. „Warto ją pokazać jako osobę poszukującą prawdy, która pokazała nam jak odkrywać siebie, jak odkrywać miłość. Edyta Stein powinna być wskazówką dla nas wszystkich” - stwierdziła autorka. Jury festiwalu, któremu przewodniczył Paweł Woldan - reżyser filmowy, telewizyjny i scenarzysta - wyróżniło również kilka innych obrazów. W kategorii „filmy fabularne” druga nagroda przypadła bowiem produkcji „Vacant”, Wojciecha Kossowskiego, „za pełne humanizmu ukazanie dramatu bezdomności”.

Nagrodę za film dokumentalny otrzymała Dagmara Drzazga za „przedstawienie postawy kapłana katolickiego, patrioty, który za służbę na rzecz ubogiego człowieka, prześladowanego przez hitlerowców zapłacił ofiarą swego życia” w filmie „Bez jednego drzewa las lasem zostanie”. Obraz „Dajcie nam księdza” Anny Dudy wyróżniono w kategorii „filmy edukacyjne”, zaś za film amatorski zatytułowany „Czym jest radio Niepokalanów” Marcina Śliwińskiego. Zwycięzcą w kategorii „programy telewizyjne” został cykl programów na temat obrony życia człowieka Joanny Adamik i księdza Andrzeja Baczyńskiego, którego producentem jest Polskie Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka oraz TVP S.A. Kraków.

Oprócz produkcji filmowych, na niepokalanowskim festiwalu nagradzane są również programy radiowe. Tym razem nadesłano ich 19. Główną nagrodę otrzymał Rafał Łączny, dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej za cykl audycji „Maksymalna Świętość” poświęconych o. Maksymilianowi Kolbe, a przygotowanych dla sekcji polskiej Radia Watykańskiego. W uzasadnieniu podkreślono, że nagrania ukazują wiele nieznanych biograficznych wątków z życia ojca Maksymiliana, w narracji wielu osób, opowiedzianych niezwykle ciekawie. „Dzięki temu, cały obraz został przedstawiony w sposób dynamiczny, barwny. Jednocześnie bardzo sugestywnie ukazuje często, dramatyczne drogi do świętości. Drogi, które wyznaczył mu Bóg, wybierając sobie, wątłego na zdrowiu młodzieńca, jako „narzędzia” w swojej ekonomii zbawienia – głosi uzasadnienie werdyktu jury.

Podczas odbywającej się w Niepokalanowie gali wręczono również nagrody specjalne. Włoski film „Il Convento di Dachau”, otrzymał nagrodę kard. Kazimierza Nycza, za „przedstawienie modlitewnego, ekumenicznego zaangażowanie sióstr karmelitanek na rzecz przebaczenia i pokoju na terenie hitlerowskiego obozu Dachau”. Natomiast nagroda kard. Józefa Glempa powędrowała do Macieja Bodasińskigo i Lecha Dokowicza za obraz „Ja jestem”. Wyróżniono go za „za przedstawienie Triduum Paschalnego w różnych obrządkach chrześcijańskich”. Oficjalne zamknięcie XXVII Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów „Niepokalanów 2012” nastąpi w niedzielę 13 maja, podczas Mszy św. w niepokalanowskiej bazylice.