Biskup Nitry choruje

KAI |

publikacja 16.06.2012 10:22

Stan zdrowia 88. letniego kardynała Jána Chryzostoma Korca jest bardzo poważny – powiedział dziennikarzom rzecznik prasowy słowackiego episkopatu, ks. Jozef Kováčik.

Biskup Nitry choruje Wikipedia

Od środy emerytowany biskup diecezji w Nitrze przebywa w tamtejszym szpitalu, gdzie operowano mu pęknięty wyrostek robaczkowy. Obecne znajduje się w stanie sztucznej śpiączki.
Jak poinformowała zastępczyni dyrektora szpitala, Alena Ďurišová nie funkcjonują ważne organy sędziwego purpurata: wątroba, nerki. Pacjent podłączony jest do respiratora, wpierana jest praca jego serca. Ks. Kováčik zaznaczył, że w minionych dniach kard. Korec mimo podeszłego wieku żywo interesował się wydarzeniami w swej ojczyźnie i za granicą, choć trudno mu już było uczestniczyć w życiu publicznym. Jednak w środę doszło do gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia.
Na wiadomość o chorobie kard. Korca przewodniczący episkopatu Czech, kard. Dominik Duka przesłał list do obecnego ordynariusza Nitry, bp. Viliama Judáka, zapewniając go o modlitwach w intencji tego wybitnego przywódcy słowackiego Kościoła, który wiele zdziałał w czasach wolności i wiele wycierpiał w okresie dyktatury komunistycznej.
Kard. Ján Chryzostom Korec urodził się 22 stycznia 1924 w miejscowości Bošany w środkowej Słowacji. 15 września 1939 rozpoczął nowicjat u jezuitów, a w dwa lata później złożył u nich pierwsze śluby zakonne. Do kapłaństwa przygotowywał się w stolicy swej rodzimej diecezji – Nitrze i w Brnie na Morawach. W 1950 władze komunistyczne internowały go, wraz z jego współbraćmi zakonnymi, w obozach w Jasovie, Podolínce i Pezinku. We wrześniu tegoż roku przeniesiono go do życia świeckiego, ale 1 październiku potajemnie przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa rożniawskiego Róberta Pobožnego.
24 sierpnia 1951 biskup-jezuita Pavol Hnilica (1921-2006), który sam pół roku wcześniej przyjął potajemnie sakrę biskupią, udzielił mu, w warunkach konspiracyjnych święceń biskupich. W wieku 27 lat Jan Chryzostom Korec był prawdopodobnie najmłodszym biskupem na świecie.
Nowo konsekrowany hierarcha nie mógł jednak wykonywać swej posługi kapłańskiej i biskupiej i pracował w różnych zawodach świeckich, m.in. w przemyśle ciężkim i służbie zdrowia w Nitrze i Bratysławie. Po godzinach pracy starał się prowadzić potajemnie działalność duszpasterską i katechetyczną. Mimo warunków konspiracji, w jakich działał, za swoją wierność powołaniu został 11 marca 1960 aresztowany i wkrótce skazany na 12 lat więzienia. Po 8 latach odbywania wyroku w ciężkich warunkach w różnych więzieniach odzyskał wolność a w 1969 doczekał się pełnej rehabilitacji, ale jeszcze przez 20 lat nie mógł pracować duszpastersko.
Mimo wszystko zdołał wyświęcić potajemnie prawie 120 księży zakonnych i jednego biskupa. Jednocześnie pisał książki, tworzące „Bibliotekę Wiary”. Był uczestnikiem tzw. Manifestacji ze świecami w obronie wolności religijnej w 1988 r.
Po upadku komunizmu w Czechosłowacji jesienią 1989 już 2 stycznia następnego roku Jan Paweł II oficjalnie mianował bp. Korca rektorem zreorganizowanego seminarium duchownego w Bratysławie, a 6 lutego tegoż roku powołał go na biskupa Nitry. Na konsystorzu 28 czerwca 1991 włączył 67-letniego wówczas hierarchę w skład Kolegium Kardynalskiego.
Biskup Korec doprowadził do odnowienia seminarium duchownego w Nitrze i wyświęcił ok. 200 księży dla swej rodzimej diecezji; troszczył się też o odrodzenie w niej życia religijnego. W czasie wizyty papieża na Słowacji na przełomie czerwca i lipca 1995 podejmował go 30 czerwca w Nitrze. W 1998 roku Jan Paweł II poprosił go o wygłoszenie rekolekcji wielkopostnych dla Kurii Rzymskiej. W styczniu 2004, skończywszy 80 lat, kardynał Korec utracił prawo udziału w konklawe a 9 czerwca 2005 ustąpił z urzędu biskupa Nitry.