ONZ oskarża władze Syrii

PAP |

publikacja 18.06.2012 16:55

Wysoka Komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay w poniedziałek oskarżyła reżim syryjski o popełnianie zbrodni przeciwko ludzkości i zażądała, by "natychmiast przestał używać broni ciężkiej i zakończył ostrzał terenów zamieszkanych".

ONZ oskarża władze Syrii PAP/EPA/STR Obserwatorzy ONZ przed swą siedzibą w Dama Rose Hotel w Damaszku,

"Poczynania (reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada) stanowią zbrodnie przeciwko ludzkości i prawdopodobnie także zbrodnie wojenne" - powiedziała Pillay na otwarciu letniego posiedzenia Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.

Wysoka komisarz podkreśliła, że sytuacja w Syrii systematycznie się pogarsza, a z nią i los cywilów w tym kraju. Apelowała zarówno do reżimu w Damaszku, jak i stawiających zbrojny opór rebeliantów.

Jak poinformowała Pillay, 27 czerwca Rada Praw Człowieka ONZ opublikuje raport na temat masakry w syryjskim mieście Hula, gdzie na skutek ofensywy sił rządowych 25 maja zginęło ponad sto osób, w tym wiele dzieci.

"Odpowiedzialni za te zbrodnie muszą zostać zidentyfikowani i ukarani" - podkreśliła przedstawicielka USA w Radzie Eileen Donahoe. Kraje, które mają pewien wpływ na syryjskie władze, powinny pomóc odnaleźć sprawców i powstrzymać rozlew krwi w Syrii - dodała, nie wymieniając z nazwy żadnego państwa.

Wewnętrzny konflikt w Syrii, zainspirowany tzw. arabską wiosną, trwa od marca 2011 roku. Jak szacują syryjscy obrońcy praw człowieka, dotychczas pociągnął za sobą ponad 14 tysięcy ofiar śmiertelnych.

W sobotę ONZ zawiesiła działalność swoich obserwatorów w Syrii, jako powód podając eskalację przemocy mimo oficjalnie obowiązującego rozejmu między siłami rządowymi i opozycją.