Sądowa reorganizacja

PAP |

publikacja 19.06.2012 09:45

Najpóźniej w przyszłym tygodniu Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin zamierza podpisać rozporządzenie dot. przekształcenia 79 sądów w wydziały zamiejscowe większych jednostek. Zarzuty PSL o niekonstytucyjność tej decyzji Gowin uznał za bezpodstawne.

Jarosław Gowin Roman Koszowski/Agencja GN Jarosław Gowin

"Koledzy z PSL reprezentujący samorządy w tych najmniejszych powiatach mają prawo protestować, ja mam obowiązek podejmowania decyzji i podejmę tę decyzję w tym, najdalej na początku przyszłego tygodnia. Podpiszę rozporządzenie w tej sprawie" - powiedział Gowin we wtorek w TVN24.

Rozporządzenie będzie dotyczyć zniesienia 79 sądów rejonowych. Szef resortu sprawiedliwości zapowiedział przekształcenie najmniejszych sądów w wydziały zamiejscowe większych jednostek na początku 2012 r. Zmiany miałyby wejść w życie od 2013 r.

Minister podkreślał, że reforma nie zmierza do likwidacji sądów, tylko do ich przekształcenia w wydziały zamiejscowe. "Chodzi o to, żeby sędziowie z tych wydziałów zamiejscowych, wtedy, kiedy będą mieli wolny czas - a mają dużo wolnego czasu - odciążali swoich kolegów z innych sądów" - tłumaczył Gowin.

Według niego obecnie na ok. 7 tys. sędziów zatrudnionych w sądach rejonowych połowa to sędziowie funkcyjni: prezesi, wiceprezesi czy szefowie wydziałów - czasem jednoosobowych.

Szef resortu sprawiedliwości zaznaczył, że szanuje argumenty koalicjanta, dodał jednak, że "koledzy z PSL mają swoje racje, ale tak na prawdę bronią 80 stołków prezesów".

"Nie widzę żadnego powodu, żeby czekać na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Tak na zdrowy rozum - gdybym podjął decyzję o utworzeniu 80 sądów, czy ktokolwiek uważałby, że to jest sprzeczne z konstytucją? (...) Gdyby decyzja dotycząca powstawania bądź likwidowana sądów miała być wyjęta z rąk Ministra Sprawiedliwości i przekazana Sejmowi, to wrócilibyśmy się do czasów Franciszka Józefa" - przekonywał Gowin.

PSL chce, by Gowin wycofał się ze swoich propozycji. W poniedziałek Ludowcy złożyli wniosek do TK o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów umożliwiających ministrowi sprawiedliwości reorganizację mniejszych sądów rejonowych w drodze rozporządzenia.

Przygotowany przez Stronnictwo wniosek do TK dotyczy przepisu, który został wprowadzony w zeszłym roku. Chodzi o upoważnienie ministra sprawiedliwości do tworzenia i znoszenia sądów oraz ustalania ich siedzib i obszarów właściwości w drodze rozporządzenia.