Phelps przegrał, ale zdobył kwalifikację

PAP |

publikacja 26.06.2012 09:10

Michael Phelps zdobył kwalifikację olimpijską na 400 metrów st. zmiennym, mimo porażki z Ryanem Lochte w pierwszym dniu pływackich mistrzostw USA w Omaha.

Phelps przegrał, ale zdobył kwalifikację Karen Blaha / CC 2.0 Michael Phelps

Lochte uzyskał najlepszy w tym roku wynik na świecie - 4.07,06. Phelps, który jest dwukrotnym mistrzem olimpijskim i rekordzistą świata w tej konkurencji, był wolniejszy o 0,83 s.

Wywalczył jednak gładko kwalifikację olimpijską, wyraźnie wyprzedzając trzeciego na mecie wicemistrza świata z Szanghaju Tylera Clary'ego (4.09,92). Na igrzyska pojadą dwaj najlepsi pływacy w każdej konkurencji.

W Londynie Phelps może poprawić swój dorobek nawet o dziesięć medali. W mistrzostwach USA zgłosił się do siedmiu konkurencji. Dochodzą też trzy sztafety.

Według ekspertów jest jednak mało prawdopodobne, by 26-letni Phelps zdecydował się na tyle startów. Prawdopodobnie wybierze pięć konkurencji indywidualnych, w których był najlepszy w igrzyskach w Pekinie: 200 m stylem dowolnym, 100 i 200 m motylkiem oraz 200 i 400 m stylem zmiennym, chociaż wcześniej zapowiadał rezygnację z tego ostatniego dystansu.

26-letni pływak z Baltimore jest najbardziej utytułowanym sportowcem w historii nowożytnych igrzysk. Zdobył łącznie 14 złotych medali, w tym osiem na poprzedniej olimpiadzie w Pekinie.