Tradycjonalistyczni redemptoryści uzyskali status kanoniczny

Radio Watykańskie/ajm

publikacja 20.08.2012 22:48

Tradycjoonalistyczni redemptoryści ze Szkocji otrzymali status kanoniczny w Kościele katolickim jako zgromadzenie kleryckie na prawie diecezjalnym.

Tradycjonalistyczni redemptoryści uzyskali status kanoniczny Lis Burke / CC-SA 2.0 Wysepka Papa Stronsay na Orkadach w Szkocji

W środę (22 sierpnia) złożą uroczyste śluby przed swym biskupem Hughem Gilbertem z Aberdeen.

Zgromadzenie liczące dziś 15 członków powstało w 1988 r.. Ich trzon stanowili ci redemptoryści, którzy nie zgadzali się z posoborowymi reformami w swym zakonie. Przygarnął ich wówczas abp Marcel Lefebvre, który nabył dla nich pierwszy klasztor. W seminariach Bractwa Piusa X tradycjonalistyczni redemptoryści przygotowywali się również do kapłaństwa. Od 13 lat główną siedzibą zgromadzenia jest skalista wysepka Papa Stronsay na Orkadach w Szkocji, która od VI w. była jednym z ośrodków monastycyzmu iroszkockiego.

Przed czterema laty w odpowiedzi na list Benedykta XVI Summorum Pontificum redemptoryści wystąpili do Stolicy Apostolskiej o uregulowanie swej sytuacji kanonicznej. 15 sierpnia zostali erygowani jako Zgromadzenie Synów Najświętszego Odkupiciela przez ordynariusza szkockiej diecezji Aberdeen, której podlega należąca do zakonników wyspa.