Hołd dla Prezydenta

Karol Białkowski

publikacja 02.11.2012 10:33

Od rana 2 listopada w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego trwało czuwanie przy doczesnych szczątkach prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

Władze państwowe, wojewódzkie i miejskie oraz wielu wrocławian wzięło udział w nabożeństwie w intencji śp. Prezydenta Karol Białkowski/GN Władze państwowe, wojewódzkie i miejskie oraz wielu wrocławian wzięło udział w nabożeństwie w intencji śp. Prezydenta

Uroczyste wprowadzenie ciała śp. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego do Oratorium Marianum nastąpiło w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego oraz w obecności władz państwowych i lokalnych. Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego przypomniał w przemówieniu, że od 1991 r. ostatni prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie jest doktorem honorowym uczelni. Zapewnił, że w środowisku akademickim Wrocławia pamięć o nim będzie cały czas żywa.

Modlitwom nad ciałem Prezydenta przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz. – Pozwolił nam Bóg ponownie spotkać się z Panem Prezydentem Ryszardem Kaczorowskim. Bywał we Wrocławiu wiele razy. 16 kwietnia 2010 r. Sejmik Województwa Dolnośląskiego nadał mu tytuł honorowego obywatela Dolnego Śląska z racji zasług, jakie Prezydent Najjaśniejszej Rzeczypospolitej na uchodźstwie miał. Dziś przy trumnie kryjącej jego doczesne szczątki wspominamy zasługi dla Polski i Polaków, których II wojna światowa rozrzuciła po wszystkich kontynentach świata – mówił kard. Gulbinowicz.

Czuwanie nad ciałem Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego potrwa do godz. 22. O godz. 17 rozpocznie się Msza św. żałobna w jego intencji w kościele uniwersyteckim. Przewodniczył jej będzie abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski.

W nocy trumna z doczesnymi szczątkami zostanie przewieziona do Warszawy, do świątyni Opatrzności Bożej, gdzie jutro odbędą się uroczystości pogrzebowe.