Komisja Europejska poucza Polskę ws. "Nergala"

kab/wpolityce.pl

publikacja 04.11.2012 13:53

Oburzenie stanowiskiem Komisji Europejskiej ws. Adama Darskiego wyrazili posłowie PiS. „Nie jest rolą Komisji wypowiadanie się na te tematy” czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Andrzeja Jaworskiego, posła na Sejm RP i Tomasza Porębę, Europosła PiS, informuje polityce.pl

Komisja Europejska poucza Polskę ws. "Nergala" Rafał Guz/PAP Adam "Nergal" Darski (P) i jego obrońca Jacek Potulski (L) w Sądzie Najwyższym w Warszawie, 29 bm.

„Stanowisko Komisji Europejskiej z dnia 31 października br. wskazujące iż oskarżenie zespołu muzycznego o obrazę uczuć religijnych jest niezgodne z wartościami Unii Europejskiej wydane w związku ze sprawą Adama Darskiego znanego jako Nergal budzi nasze głębokie zdumienie i sprzeciw. Skandalem jest, iż Komisja Europejska chce narzucić obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, w tym polskim parlamentarzystom, zakaz występowania w obronie podstawowych praw, w tym także tych, dotyczących poszanowania uczuć religijnych” czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Andrzeja Jaworskiego, posła na Sejm RP i Tomasza Porębę, Europosła PiS.

„Absolutnie nie jest rolą Komisji Europejskiej wypowiadanie się na te tematy, które naruszają suwerenność państw członkowskich jeśli chodzi o wolność słowa i prawa obywatelskie, wywierając jednocześnie presję na polski niezawisły sąd, który ma rozstrzygnąć sprawę Darskiego” podkreślają sygnatariusze.

Komisja Europejska stwierdziła bowiem, że oskarżanie zespołu muzycznego o obrazę uczuć religijnych jest niezgodne z wartościami UE – jak podał serwis EUObserver.com. W oświadczeniu KE napisała, że choć przepisy dotyczące bluźnierstwa są wewnętrzną sprawą każdego kraju, to wszystkie kraje członkowskie UE muszą respektować pakty międzynarodowe. Komisja powołała się przy tym na Europejską Konwencję Praw Człowieka.

29 października troje sędziów Sądu Najwyższego orzekło, że przestępstwo obrazy uczuć religijnych popełnia nie tylko ten, kto chce go dokonać, ale także ten, kto ma świadomość, że może do niego dojść - uznał Sąd Najwyższy.

SN podkreślił, że nie zajmował się winą Darskiego i że to gdański Sąd Okręgowy rozstrzygnie apelację. Sam Darski liczy na prawomocne uniewinnienie przez ten sąd (zob. Gorąco w sprawie Nergala)