Uwaga, cyfra!

Edward Kabiesz

GOSC.PL |

publikacja 05.11.2012 22:53

7 listopada zostanie wyłączony telewizyjny sygnał analogowy na terenie województwa lubuskiego. Kolejne wyłączenia sygnału analogowego, już 28 listopada, nastąpią w Gdańsku, Iławie i Poznaniu.

Uwaga, cyfra! Marek Piekara/Agencja GN

Mieszkańcy zachodnich województw polskich dzięki cyfryzacji telewizji naziemnej zyskają   dodatkową korzyść, bo prócz dostępu do kilkunastu polskich kanałów będą mogli odbierać ok. 30 kanałów niemieckich.

Proces cyfryzacji zakończy się w lipcu przyszłego roku. Ogółem do końca roku zmiana obejmie 6,5 tys. miejscowości. Wyłączenie sygnału analogowego nie wpływa na odbiór telewizji z sieci kablowej lub anteny satelitarnej. Naziemną telewizję cyfrową bez problemów mogą też oglądać właściciele nowszych telewizorów, korzystających z systemu MPEG-4 albo osoby, które dokupiły do swojego telewizora dekoder MPEG-4.

Według Małgorzaty Olszewskiej, wiceminister administracji i cyfryzacji, do gospodarstw domowych w rejonach, gdzie stanie się to w listopadzie br., rozesłano listy ze stosownymi informacjami. Wiceminister podkreśliła, że choć pod względem technicznym do cyfryzacji przygotowało się ok. 20 proc. gospodarstw domowych, to o samym procesie cyfryzacji wie blisko 90 proc., a o tym, jakie urządzenia są potrzebne - blisko 80 proc.

Poinformowała też, że w punktach sprzedaży odbiorników na bieżąco prowadzone są kontrole, czy sprzedawcy informują konsumentów nabywających sprzęt o tym, czy jest on dostosowany do odbioru cyfrowej telewizji. W ostatnim kwartale ub.r. i trzech pierwszych kwartałach tego roku  przeprowadzono w sumie 341 takich kontroli.

Według sierpniowego sondażu dla MAC naziemną telewizję odbiera dziś 25,8 proc. gospodarstw domowych. Z sieci kablowych korzysta 31,2 proc., a z platform satelitarnych - 40,7 proc. z nich.

Szczegółowe informacje na temat wymagań technicznych dla odbiorników cyfrowych można znaleźć na stronie internetowej cyfryzacja.gov.pl. Poradnik dla odbiorców telewizji naziemnej dostępny jest też na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: krrit.gov.pl.