Szadkowscy w Panteonie Wielkich Polaków

PAP |

publikacja 10.11.2012 22:23

Ostatni przewodniczący Rady Narodowej RP - emigracyjnego polskiego parlamentu - Zygmunt Szadkowski i jego żona Wanda pochowani zostali w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.

Szadkowscy w Panteonie Wielkich Polaków Jakub Kamiński/PAP/EPA Msza św. pogrzebowa oraz złożenie w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie prochów śp. ppłk. hm. Zygmunta Lechosława Szadkowskiego oraz jego żony Wandy.

Poprzedzającą złożenie prochów mszę pogrzebową odprawił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który powiedział, że Szadkowscy mogą być wzorem miłości do ojczyzny. "Otrzymujemy kolejny wzór do naśladowania w drodze miłości ojczyzny. Oni potrafili to czynić w o wiele trudniejszych momentach i czasach i są dla nas przykładami, jak kochać Polskę, jak Polsce służyć, jak dla Polski pracować" - powiedział. Zaznaczył, że Szadkowscy byli "dobrym, świętym małżeństwem, wspomagającym się w każdej sytuacji".

W 1990 r. Zygmunt Szadkowski stanął na czele delegacji, która przygotowała przekazanie insygniów prezydenckich z Londynu do Warszawy.

W uroczystości wzięli udział m.in. syn i córka Szadkowskich, Karolina Kaczorowska - wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, a także politycy, m.in. wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS).

Był to ponowny pochówek Szadkowskich, ich prochy zostały przeniesione z cmentarza parafialnego w pruszkowskim Żbikowie. W uroczystości wzięli udział m.in. syn i córka Szadkowskich, Karolina Kaczorowska - wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, a także politycy, m.in. wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS).

Zygmunt Szadkowski urodził się 5 stycznia 1912 r. w Warszawie. Był absolwentem Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. W 1938 r. rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej na Łotwie. W listopadzie 1939 r. został zaprzysiężony do Związku Walki Zbrojnej. Oddelegowany przez Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego jako emisariusz rządu do tworzenia dróg przerzutowych z Rumunii do kraju i na Bliski Wschód, za co został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej.

Od 4 czerwca 1940 r. był żołnierzem Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Brał udział w obronie Tobruku i w walkach o Gazalę. Za kampanię Libijską odznaczony Krzyżem Walecznych.

Z harcerstwem, do którego wstąpił w 1919 r., związany był do końca życia. W czasie II wojny światowej był komendantem ZHP na Wschodzie, na indywidualny rozkaz Naczelnego Wodza, gen. Kazimierza Sosnkowskiego tworzył kursy instruktorów harcerskich w Isfahanie. Przewodniczącym ZHP z siedzibą w Londynie był do 1967 r. Za działalność harcerską odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Po zakończeniu wojny przebywał we Włoszech i Palestynie, w 1947 r. osiadł w Londynie. Od początku pracował w Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów, pełniąc przez wiele lat funkcję prezesa Światowej Federacji oraz oddziału w Wielkiej Brytanii, za co został odznaczony Komandorią Orderu Odrodzenia Polski.

Trzykrotnie był ministrem w rządach emigracyjnych. Był członkiem Komitetu Obrony Imienia Polskiego, Członkiem Rady Instytutu Polskiego Akcji Katolickiej, działał w Komitecie Opieki nad Cmentarzami Wojennymi Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Był członek Komitetu Budowy Pomnika Katyńskiego, odsłoniętego w Londynie w 1976 r.

Przewodniczącym Rady Narodowej RP, czyli marszałkiem polskiego parlamentu na uchodźstwie, Szadkowski był przez trzy kadencje, aż do jej rozwiązania w grudniu 1991 r. Przewodniczył delegacji negocjatorów przekazania insygniów władzy z Londynu do Polski w 1990 r. Za swą działalność w Radzie Narodowej RP został odznaczony Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł w Londynie 5 września 1995 r.

Wanda Szadkowska z d. Malinowska urodziła się 23 sierpnia 1912 r. w Łapach. Towarzyszką życia Zygmunta Szadkowskiego była przez 60 lat. Zmarła 5 listopada 1999 r. w Londynie.