Matka gotyku świętuje urodziny

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 12.12.2012 19:24

Symbol gotyku, katedra Notre Dame w Paryżu kończy 850 lat.

Matka gotyku świętuje urodziny Pcren / CC 3.0 Katedra Notre Dame to symbol gotyku

Uroczysty rok jubileuszowy rozpoczyna się dzisiaj w paryskiej katedrze. Arcydzieło architektury i symbol francuskiego Kościoła będzie bowiem obchodzić 850. rocznicę powstania. Budowa „Notre-Dame de Paris” na maleńkiej wyspie na Sekwanie w centrum stolicy Francji, którą rozpoczęto w 1163 r., trwała ponad 180 lat i została ukończona w 1345 r.

Wieczornym uroczystościom rozpoczynającym obchody będzie przewodniczyć metropolita paryski kard. André Vingt-Trois. Ceremonia rozpocznie się na dziedzińcu przed katedrą. Uroczysta procesja ruszy sprzed dzwonnicy do wnętrza kościoła, gdzie zostanie odprawiona Eucharystia. Po raz pierwszy po renowacji zabrzmią też tamtejsze organy, a całość zakończy projekcja filmu o dziejach katedry.

Jubileuszowe uroczystości będą trwać do 24 listopada przyszłego roku. Szacuje się, że w tym czasie świątynię nawiedzi 20 mln wiernych i turystów. Na obfity program składają się okolicznościowe celebracje liturgiczne, koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Gotycka świątynia w zamyśle miała być rodzajem katechizmu z kamienia, stąd bogate ornamenty nawiązujące do scen biblijnych, które miały pomóc w zrozumieniu prawd wiary, większość wiernych bowiem nie potrafiła czytać i pisać. Gruntowny remont przeszła w 1846 r. Także przed obecnym jubileuszem wykonano szereg prac renowacyjnych, m.in. poprawiono system wewnętrznego oświetlenia. Zmiany dotyczyć będą także m.in. dzwonów. Ich nowy zestaw zabrzmi po raz pierwszy w przyszłoroczną Niedzielę Palmową.