Takiej szopki świat nie widział!

PAP |

publikacja 16.12.2012 09:11

Trzysta postaci w strojach z XVIII wieku znalazło się w gigantycznej żywej szopce w Neapolu, zorganizowanej w sobotę w tamtejszym średniowiecznym zamku. Do tradycyjnych postaci dołączyły także inne, wśród nich Poliszynel znany z commedia dell'arte i odaliski.

Takiej szopki świat nie widział! Peppelama / CC 2.0 Castel dell'Ovo nocą. W największych komnatach przedstawiono sceny Zwiastowania i Narodznia Pańskiego

W szopkę zamieniono cały teren malowniczego zamku-fortecy Castel dell'Olvo, wjazd do niego i komnaty. Zainaugurował ją arcybiskup Neapolu kardynał Crescenzio Sepe.

"To także jest forma ewangelizacji. To też żywy obraz miasta, sposób wyrażenia geniuszu i siły naszego Neapolu" - powiedział.

Aktorzy amatorzy i statyści tańczyli, śpiewali, recytowali. Byli rzymscy centurioni, rzemieślnicy, odaliski zaprezentowały taniec brzucha.

W największych zamkowych komnatach przedstawiono dwie najważniejsze sceny: Zwiastowanie i Narodziny Jezusa. Najważniejszą rolę Dzieciątka powierzono 4-miesięcznemu Pasquale.