Ks. Ratzinger: mój brat czuje się względnie młodo

KAI |

publikacja 24.12.2012 15:00

Ks. Georg tradycyjnie spędza Boże Narodzenie ze swoim bratem w Watykanie

Ks. Ratzinger: mój brat czuje się względnie młodo Henryk Przondziono/GN ks. Georg Ratzinger co roku spędza Boże Narodzenie w Watykanie ze swoim bratem - papieżem

Mimo swoich 85 lat Benedykt XVI czuje się względnie młodo – uważa brat papieża ks. prałat Georg Ratzinger. W rozmowie z bawarską rozgłośnią Bayerischen Rundfunk (BR) były dyrektor światowej sławy chóru chłopięcego Regensburger Domspatzen – „Ratyzbońskie Wróbelki” powiedział, że "ze zdrowiem papieża jest w porządku."

Jak poinformował ks. Ratzinger jego brat pozostaje osobą względnie młodą, gdyż cały czas ćwiczy i to pomaga mu w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. "Ograniczenia wieku są dla papieża do zniesienia. Benedykt XVI ma trudności z chodzeniem, ale w tym wieku wszystko jest trochę uciążliwe" - powiedział brat papieża.

Sam ks. Georg Ratzinger skończy 15 stycznia 2013 r. 89 lat. Święta Bożego Narodzenia spędzi w Ratyzbonie. 28. grudnia br. uda się w podróż do Rzymu. Przygotował już prezenty dla brata. M. in. w komplecie płyt CD jest nagranie Mszy h-moll Jana Sebastiana Bacha, o którą szczególnie papież poprosił. Sędziwy kapłan zastrzegł jednak, że w obchodach świąt Bożego Narodzenia prezenty nie są najważniejsze. "Mam wszystko, czego potrzebuję i w moim wieku nie muszę się troszczyć o rarytasy" – powiedział ks. Ratzinger.

Tradycyjnie ks. Georg Ratzinger koniec grudnia i początek nowego roku spędza ze swoim bratem w Watykanie. Jak wyznał, wspólnie spędzane wieczory są nastrojowe, bracia grają na fortepianie, śpiewają kolędy w towarzystwie ścisłego grona współpracowników papieża, m. in. sekretarzy i dwóch sióstr zakonnych, które prowadzą gospodarstwo domowe. Do tego jedzą świąteczne ciasta i piją poncz.