publikacja 05.01.2013 20:54
Na Słowacji zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie propozycji ministra kultury odnośnie do organizacji i finansowania obchodów 1150. rocznicy przybycia świętych Cyryla i Metodego na Wielkie Morawy.
Świeci Cyryli Metody czczeni są też na sąsiadujących ze Słowacją Morawach...
Andrzej Macura / CC-SA 3.0
Grupa robocza przygotowująca jubileusz podzielenie dotowanych wydarzeń według ich rangi na trzy grupy: oficjalne państwowe, krajowe i regionalne. Na ich przygotowanie przeznaczy się z budżetu państwa 164 tys. euro. Środki te posłużą sfinansowaniu obchodów z udziałem najważniejszych osobistości państwowych, korpusu dyplomatycznego i gości zagranicznych.
Wśród dotowanych imprez znalazły się między innymi narodowa pielgrzymka Słowaków do Nitry, obchody jubileuszowe na zamku w Devínie, dzielnicy Bratysławy, oraz wspólna sesja parlamentu i rządu poświęcona Apostołom Słowian. Większość wydarzeń będzie miała miejsce na początku lipca.