"Pan Bóg to miłość w wielości"

KAI |

publikacja 07.01.2013 12:02

Abp Martyniak: mamy różne obrządki, ale istota świąt jest ta sama

"Pan Bóg to miłość w wielości" ROMEK KOSZOWSKI/GN Bp Jan Martyniak

Kościół greckokatolicki obchodzi dziś Boże Narodzenie. – Istota Bożego Narodzenia jest dla wszystkich taka sama – zaznacza w rozmowie z KAI abp Jan Martyniak, zwierzchnik grekokatolików w Polsce.

- Pan Bóg w trójcy osób to miłość w wielości. Tak samo Kościół to miłość w wielości obrządków, to samo wyraża różnymi gestami, językami, liturgiami i zwyczajami – podkreśla abp Martyniak.

Metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyjsko-ukraińskiego zwraca uwagę, że na święta składa się przygotowanie zewnętrzne, ale ma ono prowadzić do głębokiego przygotowania duchowego. W tym przeżywaniu pomagać ma główny symbol, jakim jest ikona narodzenia Chrystusa.

- Ikona ma wymowę głęboko modlitewną i kontemplacyjną. Widzimy w niej rzeczywistość Bożego Narodzenia, Świętej Rodziny, proroków, a przede wszystkim znaku, o którym napisano w Piśmie Świętym: „znak będzie wam dany” – opowiada abp Martyniak.

Przypadającą 6 stycznia Wigilię poprzedza 40-dniowy Post Filipowy. Abp Martyniak zauważa, że podobnie jak w przypadku Adwentu w obrządku łacińskim, ten czas przygotowania jest mocno zakłócany komercjalizacją świąt.

Kościół greckokatolicki liczy obecnie ok. 50 tys. wiernych w dwóch diecezjach: archidiecezji przemysko-warszawskiej, którą kieruje abp Jan Martyniak i diecezji wrocławsko-gdańskiej pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka.