Największemu pielgrzymowi 890 m npm

ARTUR KASPRZYKOWSKI

publikacja 15.07.2001 21:23

„Największemu pielgrzymowi XX wieku Janowi Pawłowi II, orędownikowi pokoju, Papieżowi wiary, nadziei i miłości”. Takie słowa wyryto na pomniku, który z inicjatywy członków Grupy Modlitewnej z Gronia Jana Pawła II został postawiony przy Sanktuarium Królowej Ludzi Gór na wysokości 890 metrów nad poziomem morza.

„Największemu pielgrzymowi XX wieku Janowi Pawłowi II, orędownikowi pokoju, Papieżowi wiary, nadziei i miłości”. Takie słowa wyryto na pomniku, który z inicjatywy członków Grupy Modlitewnej z Gronia Jana Pawła II został postawiony przy Sanktuarium Królowej Ludzi Gór na wysokości 890 metrów nad poziomem morza. Jego poświęcenie odbyło się w niedzielę 15 lipca podczas Mszy świętej, którą dla ponad czterech tysięcy pielgrzymów odprawili biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy i przybyły z Rzymu biskup Stanisław Ryłko, pochodzący z pobliskiego Andrychowa.

Groń Jana Pawła II znajduje się w pobliżu góry Leskowiec w Beskidzie Małym, na styku gmin Andrychów w powiecie wadowickim i Stryszawa w powiecie suskim oraz na granicy archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej. Karol Wojtyła wielokrotnie odwiedzał ten szczyt, noszący jeszcze do niedawna nazwę Jaworzyna. Po raz pierwszy był tam wraz ze swym ojcem w 1930 roku. Później przychodził w te strony jeszcze wiele razy - również jako ksiądz, biskup i kardynał.
Grupa miłośników gór, skupionych wokół przewodników górskich i działaczy PTTK Stefana oraz Danuty Jakubowskich z Andrychowa, w 1987 roku doprowadziła do zmiany nazwy tego wzniesienia z Jaworzyny na Groń Jana Pawła II. Później w tym miejscu zaczęto organizować coroczny czerwcowy Rajd Szlakami Jana Pawła II. We wrześniu 1995 roku z inicjatywy Stefana Jakubowskiego na Groniu Jana Pawła II wzniesiono kaplicę, nazwaną Sanktuarium Królowej Ludzi Gór.
Postawienie pomnika Ojca Świętego było kolejną inicjatywą, mającą upamiętnić związki Jana Pawła II z tym miejscem. Ponad dwumetrową postać Ojca Świętego wykonali w kamieniu artyści rzeźbiarze z Tarnowa: Bogdana Ligęza-Drwal i Światosław Karwat. Ważącą ponad 900 kilogramów figurę postawiono na 3-tonowym granitowym głazie na szczycie Gronia, a więc na wysokości 890 metrów nad poziomem morza. „Jest to najwyżej położony w Polsce pomnik Ojca Świętego” - mówi z dumą Stefan Jakubowski.
„Ta uroczysta Eucharystia, odprawiana na Groniu Jan Pawła II, oznacza kolejny ważny etap w życiu tego niezwykłego sanktuarium, które zrodziło się z miłości do Ojca Świętego. Dziś obejmujemy jego osobę i posługę naszą szczególną modlitwą” - powiedział biskup Stanisław Ryłko, który przewodniczył Mszy świętej, w czasie której poświęcono pomnik. Przekazał on zgromadzonym pielgrzymom pozdrowienia i błogosławieństwo od Ojca Świętego Jana Pawła II.
Biskup Tadeusz Rakoczy w homilii, poświęconej pielgrzymiej posłudze Ojca Świętego, wyraził wdzięczność wszystkim inicjatorom i wykonawcom pomnika. „Niech świadczy on o Janie Pawle II, jego powołaniu i dziele, jakiego dokonuje w Kościele i świecie. Niech też w XXI wieku i trzecim tysiącleciu ten pomnik świadczy wobec przyszłych pokoleń o nas, o naszej wierze, nadziei i miłości oraz naszym przywiązaniu do Boga i Ojca Świętego” - powiedział Ksiądz Biskup.
W czasie uroczystości poświęcono także dzwon jubileuszowy, który ufundowali wierni z pobliskich parafii. Zostanie on umieszczony na 9-metrowej dzwonnicy, której budowa przy Sanktuarium Królowej Ludzi Gór ma się zacząć już za kilka dni.