Ostrzeżenie dla abp. Milingo

KAI

publikacja 17.07.2001 19:54

Były arcypasterz stolicy Zambii Lusaki ma miesiąc na powrót do Kościoła katolickiego – oczywiście pod określonymi warunkami – w przeciwnym razie grozi mu ekskomunika.

Sprawa abp. Emmanuela Milingo, który wstąpił do sekty Moona i w końcu maja poślubił panią Marię Sung, nie jest dla Stolicy Apostolskiej zakończona. Były arcypasterz stolicy Zambii Lusaki ma miesiąc na powrót do Kościoła katolickiego – oczywiście pod określonymi warunkami – w przeciwnym razie grozi mu ekskomunika. Informuje go o tym w publicznej naganie kanonicznej z datą 16 lipca Kongregacja Nauki Wiary, podkreślając, że decyzja w tej sprawie podjęta została “po dojrzałym namyśle, na życzenie Ojca Świętego i w ramach właściwego jej obowiązku obrony wiary i moralności życia Kościoła”.

Kongregacja przypomina, że abp Milingo dopuścił się “publicznych i groźnych czynów i wypowiedzi, podejmując próbę wstąpienia w rzekomy »związek małżeński« z Koreanką panią Marią Sung; przystąpił do sekty wielebnego Sun Myung Moona zwanej Family Federation for World Peace and Unification (Federacja Rodzin na rzecz Światowego Pokoju i Zjednoczenia) i nie dochował jedności z Następcą Piotra i kolegium biskupim”. Ponieważ Kongregacja nie może się porozumieć z arcybiskupem Milingo, “ażeby zachęcić go do zastanowienia się nad poważnymi następstwami jego postępowania i czynów oraz zadośćuczynienia zgorszeniu i opamiętania się”, w “publicznej naganie kanonicznej” wzywa go do: “separacji z panią Marią Sung, zerwania wszelkich więzi z sektą Family Federation for World Peace and Unification; publicznego wyznania swej wierności kościelnej nauce i praktyce celibatu oraz wyrażenia w sposób wyraźny i jednoznaczny posłuszeństwa wobec Ojca Świętego”.

“W przypadku, gdyby do dnia 20 sierpnia br. nagana ta nie przyniosła żadnego formalnego aktu ze strony Jego Ekscelencji Milingo w zakresie postawionych mu żądań, przystąpi się do nałożenia ekskomuniki, do której prawo ma Stolica Apostolska”, czytamy dalej w ogłoszonym dziś dokumencie, pod którym widnieją podpisy prefekta Kongregacji Nauki Wiary kardynała Josepha Ratzingera i jej sekretarza arcybiskupa Tarcisio Bertone. Zapewniają oni na koniec, że “Kościół, chociaż kierując się dobrem wiernych zmuszony jest do podjęcia tak bolesnej decyzji, nie przestaje zanosić do Pana, Dobrego Pasterza, modlitw w intencji powrotu Arcybiskupa w ramiona wspólnego Ojca”.