Apel o solidarność

Aneta Kot

publikacja 20.07.2001 08:19

Z apelem do diecezjan o udzielenie duchowego wsparcia i materialnej pomocy tym, którzy ucierpieli podczas ostatnich kataklizmów w Polsce zwrócił się biskup tarnowski Wiktor Skworc.

"Tegoroczne lato - pisze biskup tarnowski Wiktor Skworc w komunikacie, który odczytany zostanie w kosciołach 22 lipca - obfituje w anomalie pogodowe, których skutkiem są poważne szkody materialne, o czym informuje nas prawie codziennie prasa, radio i telewizja. Ta ostatnia pokazuje dramatyczne obrazy zniszczonej infrastruktury miejskiej i wiejskiej, uszkodzone domy i zalane mieszkania, a przede wszystkim zdesperowanych mieszkańców, których niszczycielski żywioł pozbawił nieraz całego dorobku życia.
Fakty te mobilizują nas do społecznej, ludzkiej i chrześcijańskiej solidarności, czasem ważniejszej od pomocy jakiej są zobowiązane udzielać poszkodowanym powołane do tego struktury państwowe i samorządowe".

Podczas burz, które przeszły nad Polską we wtorek 17 lipca poważnie ucierpieli też mieszkańcy Tarnowa i okolic. W czasie kilkusekundowego „tornada”, które przeszło nad dzielnicą domów jednorodzinnych na tarnowskiej Piaskówce, połamanych i wyrwanych zostało kilkanaście drzew, z ośmiu domów wichura zerwała dachy. W wielu domach niesione przez wiatr odłamki dachów i drzew powybijały szyby, zniszczyły samochody. Połamane zostały słupy telegraficzne.

"Zachęcam więc i zapraszam was, Drodzy Diecezjanie do udzielenia naszym bliźnim, dotkniętym skutkami kataklizmów, duchowej i materialnej pomocy. Stańmy z darem modlitwy przy tych wszystkich, którym huragan czy powódź wyrządziły jakąkolwiek szkodę i wołajmy do Boga słowami suplikacji: "abyś Ludowi Twemu pogody, pokoju i zdrowia udzielić raczył".

Ofiary będą składane do puszek przed kościołami, a następnie przekazane oddziałom Caristas działającym w diecezjach gdańskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej, gdzie straty materialne są największe. Pomoc materialną otrzymają także mieszkańcy diecezji tarnowskiej, którzy zostali w czasie lata dotknięci jakimś nieszczęściem i wymagają materialnego wsparcia.