Modele Boga i naukowcy

KAI

publikacja 10.08.2001 14:07

W papieskiej rezydencji w Castelgandolfo zakończyło się 11. kolokwium “Nauka, religia, dzieje”, w którym wzięli udział uczeni zaproszeni przez Jana Pawła II. Tegoroczne seminarium odbywało się pod hasłem “Modele Boga”.

W papieskiej rezydencji w Castelgandolfo zakończyło się 11. kolokwium “Nauka, religia, dzieje”, w którym wzięli udział uczeni zaproszeni przez Jana Pawła II. Tegoroczne seminarium odbywało się pod hasłem “Modele Boga”, a pracami kierował prof. Jerzy Janik z Krakowa. W kolokwium obok Ojca Świętego wzięli udział arcybiskup Józef Życiński, prof. Antonina Kowalska z UJ, ks. prof. Michał Heller, prof. Władysław Stróżewski z UJ, prof. Zbigniew Jacyna- Onyszkiewicz z UAM, prof. Henryk Aroć z UJ, prof. Janusz Zakrzewski z UW, prof. Andrzej Schinzel z PAN, doc. Jacek Majer , p. Maria Kołosowa- wdowa po stałym uczestniku kolokwium prof. Włodzimierzu Kołosie. Był także ks. prof. Tadeusz Styczeń, następca Karola Wojtyły na katedrze teologii KUL, który w lipcu towarzyszył Papieżowi podczas jego wakacji w Dolinie Aosty.

– Podchodzimy do tego kolokwium z takim samym entuzjazmem, jak podczas pierwszego spotkania. Mamy nadzieję, że za dwa lata odbędzie się następne – powiedział prof. Janik w wywiadzie dla KAI. Wyjaśnił, że hasło “Modele Boga” może brzmieć bluźnierczo, ale uczestniczący w nim naukowcy - z których większość to fizycy - starali się najpierw wyjaśnić, co to jest model w fizyce. – Potem przeszliśmy już do rzeczywistości Bożej, dodał. – Z profesor Kowalską wygłosiliśmy referat pod żartobliwym tytułem: Czy teologia może być nauczycielką fizyki? W naszym wystąpieniu mówiliśmy o modelu Boga, który jest ilustracją rzeczywistości Bożej, opartą na kwantowej teorii pola”. Prof. Jacyna-Onyszkiewicz wygłosił z kolei referat o Trójcy Świętej, w którym podkreślił, że przy pewnych założeniach naturalnych można przekonywująco uzasadniać, że osób boskich musi być trzy, a nie jedna czy pięć. Był to zdaniem prof. Janika fascynujący referat, który zrobił też duże wrażenie na Papieżu. Prof. Schinzel mówił natomiast o matematycznym modelu Boga zaskakując słuchaczy tym, jak językiem matematyki, czasem lepiej niż potocznym, można przedstawić aspekty rzeczywistości Bożej. Jak powiedział prof. Janik niezwykle ciekawe było także końcowe wystąpienie profesora Stróżewskiego, który w swoim wykładzie oscylował między koncepcją Boga istnienia i Boga dobra.

Profesor Jerzy Janik poinformował, że podczas rozmów przy obiedzie, na jaki dwukrotnie zaproszono niektórych uczestników kolokwium, Jan Paweł II szczególnie interesował się losem uniwersytetów, a także samej nauki w Polsce. Papież pytał również o stosunek Polskiej Akademii Nauk do Polskiej Akademii Umiejętności. Mówiono też o sytuacji politycznej w Polsce.

– Ojciec Święty, mimo kłopotów przede wszystkim z poruszaniem się, co jest pozostałością złamania kości biodrowej, jest bardzo wytrzymały. Nie opuścił ani minuty żadnego z trzech dni seminarium. – Ma dużo sił - powiedział prof. Janik zapytany przez KAI o formę Jana Pawła II.